Březost, porod koťat a péče o kočičí novorozence

Pro kočky je březost a následný porod velkou fyzickou i psychickou zátěží, stejně jako pro feny a jiné samice v živočišné říši. Na vesnicích a okrajích měst přesto stále bývá zvykem kočky nekastrovat a nechat je volně potulovat po okolí. Velmi často se pak takové kočky vrací domů s dárkem v podobě březosti a následného porodu koťat. Ať už jste chovatel konkrétního plemene nebo máte kočičku jen na mazlíčka, přečtěte si následující řádky, ať víte co všechno březost a porod obnáší. Jaké přípravy je nutné udělat a jestli je potřeba do porodu koček nějak zasahovat. 

Březost

Březost u koček trvá v průměru 63-65 dní, ale není neobvyklé, pokud kočka porodí zdravý vrh v dřívějším či pozdějším termínu. S březí kočkou není potřeba zacházet nijak zvláštně, zařídit ji ale musíte vysoce kvalitní stravu.

 • Hmotnost koček stoupá postupně od nakrytí až k porodu. Nemají nijak extrémně zvýšený příjem krmiva, ale přijímané krmivo musí být dostatečně kvalitní a vysoce stravitelné. 
 • Kočky ztratí při porodu zhruba jen 40% váhy nabrané v březosti a zbylých 60% využijí k laktaci. 
 • Ke krmivu musí mít březí kočka neomezený přístup, aby si sama regulovala energetické požadavky. Nezapomínejte tedy pravidelně dosypávat misky na krmení a nenechávejte je prázdné.
 • Mokré krmivo v podobě různých konzerv a paštik pravidelně vyměňujte a podávejte pouze čerstvé. Nedojedené zbytky ihned odeberte, hrozí riziko bakteriální kontaminace, která může způsobit potrat. 
 • Suché krmivo uchovávejte na chladnějším tmavém místě a zamezte přístupu vzduchu kvůli žluknutí. To způsobuje vážné trávící obtíže. Perfektně vám s tím pomůže stylová taška na krmivo. 
 • Sledujte také hodnoty bílkovin v krmivu. Březím kočkám podáváme krmivo s obsahem alespoň 35% bílkovin v sušině. 

Změny v chování nastanou u koček až poslední týden březosti. Kočka začíná hledat optimální místo pro porod a zdržovat se v něm. Vaším úkolem je takové chování vysledovat a přemístit kočce misky s krmením a vodou a také pelíšek. Můžete začít připravovat porodní bednu, ale mějte na paměti, že některé kočky půjdou do extrému a začnou se vyhýbat jakéhokoliv kontaktu s vámi. Jiné naopak budou až příliš přítulné a vyhledávat vaši blízkost. Proto se porodní bednou může stát nečekaně i vaše postel nebo zásuvka na věci. 

Porod

Samotný porod má 3 fáze, přičemž druhá a třetí fáze se opakují s každým dalším kotětem a třetí fáze tak navazuje na další druhou fázi.

 • 1. fáze porodní začíná nepravidelnými kontrakcemi, které ještě nejsou úplně zřetelné. Můžeme pozorovat zrychlené dýchání a neklid v porodní bedně, kdy kočka škrábe a připravuje si hnízdo. U prvorodiček může tato fáze trvat klidně až 36 hodin.
 • 2. fáze porodní začíná zesílením kontrakcí, které naberou na pravidelnosti, a kočka tlačí první plod. Jakmile plod projde pánví, objeví se plodový obal v porodních cestách a jeho vnější část praskne. Vnitřní část plodového obalu zůstává a pomáhá průchodu kotěte.
 • 3. fáze porodní je vlastně vypuzení plodových obalů a placenty. V tuto chvíli také dojde ke stahování dělohy v místě, kde byl plod a plynně přechází ve fázi 2., tedy k porodu dalšího kotěte.

Na co nezapomenout a kdy případně asistovat

Kočky obvykle nepotřebují s porodem pomáhat. Můžete tedy fungovat jako tiší pozorovatelé. 

 • Není neobvyklé, že kočky porod přeruší, v klidu si lehnou a kojí již narozená mláďata nebo se jdou najíst či napít. Přerušit porod mohou ale i z důvodu vaší přítomnosti a jdou hledat jiné místo vhodné k porodu. Toto přerušení může trvat 24-36 hodin.
 • Zasahovat byste měli v případě, pokud se kotě objeví v porodních cestách, vidíte hlavičku nebo ocásek, ale dál se nic neděje. V takovém případě musíte pomoci kotě jemně vytáhnout ven. 
 • Okamžitou pomoc od veterináře potřebují kočky výrazně hysterické a neklidné, kočky naříkající bolestí nebo ty, které tlačí, jsou vyčerpané, ale není vidět žádný posun k porodu kotěte. 
 • Každému narozenému kotěti kočka vyčistí tlamičku, odkousne pupeční šňůru a sežere placentu i plodové obaly. Pokud tak nečiní, musíte zasáhnout vy. Obaly protrhněte rukou, tlamičku vyčistěte kusem látky nebo odsajte stříkačkou bez jehly, pupeční šňůru odstřihněte a přiložte kotě ke strukům na kojení.
 • Po skončení porodu, vyměňte podložku v porodní bedně za čistou a doplňte měkkou dekou či jinými textiliemi. Nabídnout můžete kočce také pelíšek, do kterého koťata přemístí. Skvěle se k tomuto účelu bude hodit kočičí dům ve tvaru kostky, který poskytne soukromí a klid. 
 • Nezapomeňte ani na odčervení březí kočky 14 dní před porodem a poté po porodu společně s koťaty. Odčervovací přípravek by měl být proti plochým i oblým červům.

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení