Čistící rituály koček

Kočka je velmi čistotné zvíře, hodně času tráví péčí sama o sebe. Při čištění se celá olizuje a drsné výběžky na jejím jazyku fungují jako kartáč. Tyto výběžky vyčesávají volné chlupy a posouvají je dál do tlamičky až je kočka spolkne. Část chlupů vyjde ven společně se stolicí, ale část zůstavá a hromadí se v žaludku. Tam se z nich utvoří útvary, kterým říkáme trichobezoáry.

Jsou trichobezoáry nebezpečné?

Většinou se jedná o protáhlé, zhruba 2,5 cm velké útvary, ale mohou být i mnohem větší. Kočky si od nich pomáhají zvracením. Zvracení bezoárů jednou za 1-2 týdny je normální.

U dlouhosrstých a polodlouhosrstých plemen koček se bezoáry můžou tvořit častěji a ve větších rozměrech. Kočky pak mají problém je vydávit, bezoáry se posunou do střev a hrozí jejich ucpání. Kočičky pak trpí zvracením a průjmy a rychle chřadnou. V tomto případě je nutná operace, kdy se bezoáry vyjmou z ucpaných střev chirurgicky. Následuje pak náročná rekonvalescence.

Prevence 

Důležité je tedy takovýmto stavům předcházet. I když se jedná o přirozenou a normální věc, ve větší míře může výrazně ublížit.

  • Pravidelná péče o srst je nezbytná, i když o sebe kočky pečují samy. Především pravidelné vyčesávání, o kterém jsme psali v článku „Jak pečovat o srst koček“. S uvolňováním vypadlé srsti pomůže také chytře umístěné škrabadlo, kočičky se o něj rády otírají a uvolňují tak volné chlupy, zvolit můžete jednoduché s možností připevnění na židli.
  • Kočičí tráva by neměla chybět v žádné domácnosti s kočkou a především té, kde kočky nemají přístup ven. Pomocí této trávy, nebo trávy venku v případě venkovních koček, si kočky pomáhají vyvolat zvracení.
  • Vhodně zvolené krmivo především s větším obsahem vlákniny účinně pomáhá vzniku trichobezoárů předcházet. Vláknina v trávícím traktu se nabalí na chlupy, které pak nemají šanci se formovat do kuliček a snadněji projdou trávícím traktem. Takové krmivo má na trhu většinou anglické označení „hairball control“.
  • Pasty proti bezoárům většinou obsahují slad, oleje a tuky, které chlupy v žaludku zapouzdří a umožní tak hladký průchod trávícím traktem. Do některých se navíc přidávají probiotika pro lepší fungování trávení. Bývají ochucené tak, aby je kočky přijaly jako pamlsek.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení