Kočičí akné | častý dermatologický problém

Akné není jen nepříjemností pro dospívající lidi, ale i ve světě koček je tento dermatologický problém poměrně častý. Jak kočičí akné vypadá, způsobuje nějaké vážnější komplikace a lze mu nějak předcházet? 

Co je to kočičí akné?

Jedná se o neinfekční kožní onemocnění, charakterizované černými tečkami (komedony) na bradě. Vyskytuje se v jakémkoliv věku u obou pohlaví. Objevit se může dočasně, ale také se může rozvinout v chronické onemocnění. 

Příznaky:

  • Černé tečky v okolí brady 
  • Vypadávaní chlupů
  • Otok
  • Zarudnutí a svědění vedoucí k častému škrábání 
  • V těžkých případech se mohou černé tečky změnit v hnisavé bolestivé uzlíky

Co je příčinou vzniku akné?

Neexistuje přesné stanovení příčiny vzniku kočičího akné, ale předpokládá se, že ho může vyvolat řada různých faktorů. Jednou z příčin může být nedostatečná imunita, kterou způsobuje absence očkování či jedna z nemocí patřící do skupiny největších strašáků. Další příčinou může být stres, špatná péče či abnormální produkce mazu. Nejčastější příčina však bývá v bakteriálním přetížení z prostředí, ve kterém kočka žije a především z plastových misek na krmení i vodu.

  • Plastové misky na krmení se nejrychleji opotřebují a poničí, na jejich povrchu vznikají drobné škrábance a rýhy, ve kterých se usazují bakterie a tvoří bakteriální biofilmy.
  • Tyto bakterie pak přichází do kontaktu s kůží při krmení, usazují se v pórech, ucpávají je a tvoří komedony.

Jedním z řešení problému je tedy výměna plastové misky pro kočku za nerezovou, keramickou nebo třeba moderní ekologickou z bambusu. Bambusové a nerezové misky se dají snadno udržovat v perfektní čistotě a zabraňují tak usazování bakterií. 

Léčba akné

Vyjma výměny misek na krmení, zahrnuje léčba i pravidelnou péči o srst, hlavně její pravidelné mytí. V lehké formě akné postačí umývání šetrným přírodním mýdlem či šamponem, které ale i tak musíte důkladně vymýt a srst osušit. Těžší formy akné už vyžadují konzultaci s veterinářem, který vám doporučí šampon s léčivy či případně nasadí antibiotické masti, léky proti svědění a otoku či celková antibiotika. Někdy je nutné kočce nasadit límec, aby se zamezilo dalšímu škrábání. 

Misky na krmení je nutné pravidelně umývat teplou vodou a mycím prostředkem, ty potom následně opláchněte čistou vodou a nechejte volně uschnout na vzduchu. 

Může se akné zaměnit s jinou nemocí?

Zkušený veterinář, ale i chovatel kočičí akné pozná na první pohled. I tak je ale nutné provést minimálně test na přítomnost blech. Blechy totiž do srsti vylučují trus, který vypadá jako malé černé tečky. Lze tak snadno zaměnit komedony za bleší trus a naopak. Ujistit se můžeme jednoduchým testem, který zvládnete i doma.

  • Pár černých teček rukou odeberte z kočičí srsti a umístěte je na bílou podložku. Nejvhodnější je papírový kapesníček.
  • Tečky jemně pokropte čistou vodou a lehounce rozetřete prstem.
  • Pokud se tečky začnou rozpouštět a barvit se do červena, jedná se o bleší trus, tedy natrávenou krev (proto ta barva). Vás tedy čeká velký úklid prostředí, včetně praní pelíšků pro kočky, dek a vašich lůžkovin. Vaši kočku zase důkladné odblešení pomocí přípravků k tomu určených.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení