Na tomto webu právě probíhají úpravy. Děkujeme za pochopení a trpělivost.

Co dělat když se ztratí pes?

Zaběhnutí psa zažije bohužel velké procento pejskařů i přes veškerou prevenci a možné zabezpečení. Největší nárůst ztracených psů můžeme zaznamenat v období Vánoc a Silvestra, kdy jsou psi ve stresu z rachejtlí a petard. Jak ztracení co nejlépe předejít? Co dělat když se pes i přes veškerou naši snahu zaběhne? Co dělat pokud najdeme zatoulaného psa?

Prevence

Pokud máme doma psa z chovatelské stanice pravděpodobně bude mít čip, který je u nás od ledna 2020 povinný. Čip bude zaregistrovaný veterinářem, který zvíře čipoval, v registru veterinární komory. Do tohoto registru mají přístup pouze veterináři a tak je velmi důležité čip zaregistrovat ještě na veřejně přístupných registrech. Obvykle se zde platí jednorázový poplatek a registrace platí doživotně.

Psi z útulku, množíren nebo jiného neznámého původu necháme zkontrolovat u veterináře a případně neprodleně očipovat. Dalšími důležitými body prevence jsou:

  • Perfektní přivolání, které se štěňátkem trénujeme nejprve na dlouhém stopovacím vodítku a poté na volno. Trénovat se ovšem dají i starší psi nebo psi z útulku. Vždy trénujeme se stopovačkou, každý úspěch výrazně chválíme a odměňujeme oblíbenými pamlsky.
  • Jiné označení psa vyjma čipu. Není nic jednoduššího než na obojek pro psa umístit kovovou známku s kontaktem na majitele, modernější verzí je pak známka s QR kodem, který po přečtení chytrým telefonem zobrazí kontaktní údaje. Dalšími možnostmi jsou malé adresáře, do kterých vložíme papírek s kontakty nebo nechat vyšít kontakt přímo na obojky pro psy.
  • Zabezpečení pozemku. Zejména chronickým útěkářům je nutné zamezit, aby se dostali ven bez dozoru. Pomůžou vysoké ploty. Pokud necháváte psa z jakéhokoliv důvodu venku, jsou velmi oblíbené kotce, kde má čtyřnohý kamarád umístěný pelech pro psy a kde rád přečká dobu, kdy nejste doma a nemůžete se mu věnovat. Kotec zároveň slouží i jako ochrana před možnou otravou nebo zcizením psa.
  • Socializace. Nejenom štěňata, ale i dospělé útulkové psy a seniory navykáme na bežné denní situace, ruch města, ostatní zvířata, děti a mnoho dalšího. Socializaci provádíme během celého života psa, ukazujeme jim nové situace. V každé nové situaci ale dbáme na řádné zajištění psa na obojku s vodítkem.
  • GPS lokátor. Pokud chcete mít stoprocentní jistotu, lze zakoupit lokátor GPS signálu a umístit ho na obojek pro psa. Zařízení komunikuje přes mobilní věže, které vám umožňují sledovat vašeho domácího mazlíčka 24 denně / 7 dní v týdnu pomocí mobilní aplikace a to v reálném čase.

Ručně pletené kožené obojky NUFNUF

Co dělat pokud se pes ztratí?

V první řadě je důležité nepodléhat panice. Zůstaňte v klidu a na místě a zkoušejte přivolání. Na místě můžete nechat část svého oblečení (kvůli pachové stopě pro vašeho psa) a vydat se hledat směrem, kterým utekl. Pokud budete neúspěšní a pes se nevrátí na původní místo nebo domů je potřeba zajistit následující:

  • Informovat policii. Odchyt psů zajišťuje městská policie, kontaktujte ji a domluvte se na dalším postupu. Pejska vám nejspíš nepřijedou pomoc hledat, ale budou o jeho ztrátě vědět pokud by ho někdo nahlásil jako toulavé zvíře.
  • Kontaktujte registr, kde jste zaregistrovali čip a nahlaste ztrátu zvířete.
  • Kontaktujte příslušný obecní úřad, případně i z okolních obcí a měst. Poproste je o vyhlášení obecním rozhlasem, umístěním inzerce ztráty na jejich webu či v místních novinách a zpravodajích. Obecní úřady mají povinnost zabývat se nahlášením toulavého zvířete případně i jeho odchytu pokud se pohybuje v katastru obce.
  • Kontaktujte místní myslivecké sdružení, poproste je o spolupráci. Myslivci obvykle aktivně a pravidelně kontrolují svěřené území, které mají v péči, tedy honitbu. Nebojte se, že vašeho psa hned zastřelí, ze zákona má právo střílet na psa pouze člen myslivecké stráže a myslivecký hospodář dle zákonem daných kriterií. 
  • Vylepte na frekventovaná místa zprávu o ztrátě s kontaktními údaji a fotkou a popisem psa. 
  • Využijte sociální sítě ke sdílení zprávy o ztrátě.
  • Obvolejte útulky a veterináře v okolí. Předejte jim na sebe kontakt, popište detailně vašeho psa, případně jim zašlete email i s fotografií.
  • Procházejte pravidelně obvyklé trasy vašich procházek. Psi se často vracejí na místa, která znají.

Co dělat pokud najdete opuštěného psa?

Pokud pejsek spolupracuje, nejeví žádné známky strachu nebo agrese a dá se odchytit, zkontrolujte obojek pro psa a hledejte známku či jiný způsob označení. Se psem manipulujte klidně, bez nátlaku, mluvte na něj. Můžete ho zkusit připnout na vodítko a zabezpečit proti dalšímu útěku. Pokud na sobě nemá žádnou známku s kontaktem na majitele, zajděte na nejbližší veterinu. Tam čtečkou čipů vyzkouší jestli je zvíře čipované, prohledají registr na webu veterinární komory a sdělí vám kontakt na majitele případně číslo čipu. 

Pokud zvíře není čipované, kontaktujte útulky a azyly a to i v případě, že se rozhodnete psa ponechat ve vlastní péči. Předejte jim na sebe kontakt a ideálně jim pošlete fotografii psa. Ze zákona jste povinni aktivně hledat majitele, pokud si zvíře necháte u sebe a při jeho nalezení zvíře vrátit.

Není-li možné toulavého psa odchytit, zavolejte městskou policii nebo kontaktujte místní úřad. Oboje mají povinnost zajistit odchyt zvířete a umístění do záchytné stanice.