Co dělat když se ztratí pes?

Zaběhnutí psa zažije bohužel velké procento pejskařů i přes veškerou prevenci a možné zabezpečení. Největší nárůst ztracených psů můžeme zaznamenat v období Vánoc a Silvestra, kdy jsou psi ve stresu z rachejtlí a petard. Jak ztracení co nejlépe předejít? Co dělat když se pes i přes veškerou naši snahu zaběhne? Co dělat pokud najdeme zatoulaného psa?

Prevence

Pokud máme doma psa z chovatelské stanice pravděpodobně bude mít čip, který je u nás od ledna 2020 povinný. Čip bude zaregistrovaný veterinářem, který zvíře čipoval, v registru veterinární komory. Do tohoto registru mají přístup pouze veterináři a tak je velmi důležité čip zaregistrovat ještě na veřejně přístupných registrech. Obvykle se zde platí jednorázový poplatek a registrace platí doživotně.

Psi z útulku, množíren nebo jiného neznámého původu necháme zkontrolovat u veterináře a případně neprodleně očipovat. Dalšími důležitými body prevence jsou:

 • Perfektní přivolání, které se štěňátkem trénujeme nejprve na dlouhém stopovacím vodítku a poté na volno. Trénovat se ovšem dají i starší psi nebo psi z útulku. Vždy trénujeme se stopovačkou, každý úspěch výrazně chválíme a odměňujeme oblíbenými pamlsky.
 • Jiné označení psa vyjma čipu. Není nic jednoduššího než na obojek pro psa umístit kovovou známku s kontaktem na majitele, modernější verzí je pak známka s QR kodem, který po přečtení chytrým telefonem zobrazí kontaktní údaje. Dalšími možnostmi jsou malé adresáře, do kterých vložíme papírek s kontakty nebo nechat vyšít kontakt přímo na obojky pro psy.
 • Zabezpečení pozemku. Zejména chronickým útěkářům je nutné zamezit, aby se dostali ven bez dozoru. Pomůžou vysoké ploty. Pokud necháváte psa z jakéhokoliv důvodu venku, jsou velmi oblíbené kotce, kde má čtyřnohý kamarád umístěný pelech pro psy a kde rád přečká dobu, kdy nejste doma a nemůžete se mu věnovat. Kotec zároveň slouží i jako ochrana před možnou otravou nebo zcizením psa.
 • Socializace. Nejenom štěňata, ale i dospělé útulkové psy a seniory navykáme na bežné denní situace, ruch města, ostatní zvířata, děti a mnoho dalšího. Socializaci provádíme během celého života psa, ukazujeme jim nové situace. V každé nové situaci ale dbáme na řádné zajištění psa na obojku s vodítkem.
 • GPS lokátor. Pokud chcete mít stoprocentní jistotu, lze zakoupit lokátor GPS signálu a umístit ho na obojek pro psa. Zařízení komunikuje přes mobilní věže, které vám umožňují sledovat vašeho domácího mazlíčka 24 denně / 7 dní v týdnu pomocí mobilní aplikace a to v reálném čase.

Co dělat pokud se pes ztratí?

V první řadě je důležité nepodléhat panice. Zůstaňte v klidu a na místě a zkoušejte přivolání. Na místě můžete nechat část svého oblečení (kvůli pachové stopě pro vašeho psa) a vydat se hledat směrem, kterým utekl. Pokud budete neúspěšní a pes se nevrátí na původní místo nebo domů je potřeba zajistit následující:

 • Informovat policii. Odchyt psů zajišťuje městská policie, kontaktujte ji a domluvte se na dalším postupu. Pejska vám nejspíš nepřijedou pomoc hledat, ale budou o jeho ztrátě vědět pokud by ho někdo nahlásil jako toulavé zvíře.
 • Kontaktujte registr, kde jste zaregistrovali čip a nahlaste ztrátu zvířete.
 • Kontaktujte příslušný obecní úřad, případně i z okolních obcí a měst. Poproste je o vyhlášení obecním rozhlasem, umístěním inzerce ztráty na jejich webu či v místních novinách a zpravodajích. Obecní úřady mají povinnost zabývat se nahlášením toulavého zvířete případně i jeho odchytu pokud se pohybuje v katastru obce.
 • Kontaktujte místní myslivecké sdružení, poproste je o spolupráci. Myslivci obvykle aktivně a pravidelně kontrolují svěřené území, které mají v péči, tedy honitbu. Nebojte se, že vašeho psa hned zastřelí, ze zákona má právo střílet na psa pouze člen myslivecké stráže a myslivecký hospodář dle zákonem daných kriterií. 
 • Vylepte na frekventovaná místa zprávu o ztrátě s kontaktními údaji a fotkou a popisem psa. 
 • Využijte sociální sítě ke sdílení zprávy o ztrátě.
 • Obvolejte útulky a veterináře v okolí. Předejte jim na sebe kontakt, popište detailně vašeho psa, případně jim zašlete email i s fotografií.
 • Procházejte pravidelně obvyklé trasy vašich procházek. Psi se často vracejí na místa, která znají.

Co dělat pokud najdete opuštěného psa?

Pokud pejsek spolupracuje, nejeví žádné známky strachu nebo agrese a dá se odchytit, zkontrolujte obojek pro psa a hledejte známku či jiný způsob označení. Se psem manipulujte klidně, bez nátlaku, mluvte na něj. Můžete ho zkusit připnout na vodítko a zabezpečit proti dalšímu útěku. Pokud na sobě nemá žádnou známku s kontaktem na majitele, zajděte na nejbližší veterinu. Tam čtečkou čipů vyzkouší jestli je zvíře čipované, prohledají registr na webu veterinární komory a sdělí vám kontakt na majitele případně číslo čipu. 

Pokud zvíře není čipované, kontaktujte útulky a azyly a to i v případě, že se rozhodnete psa ponechat ve vlastní péči. Předejte jim na sebe kontakt a ideálně jim pošlete fotografii psa. Ze zákona jste povinni aktivně hledat majitele, pokud si zvíře necháte u sebe a při jeho nalezení zvíře vrátit.

Není-li možné toulavého psa odchytit, zavolejte městskou policii nebo kontaktujte místní úřad. Oboje mají povinnost zajistit odchyt zvířete a umístění do záchytné stanice. 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení