Plánujete dovolenou u moře s vaším psem?

Psi se stali našimi nerozlučnými parťáky pro volný čas. Podnikáme s nimi různé sporty a výlety, běžně s námi cestují autem i prostředky hromadné dopravy, jsou báječnými kamarády pro naše děti a stále častěji si bez nich neumíme představit dovolenou doma i v zahraničí. V případě cest k moři nastává několik důležitých otázek. Na co si dát u moře pozor? Je potřeba speciální příprava a vybavení? Může mít mořská voda na psí organismus negativní vliv?

Před odjezdem

Před odjezdem k moři se psím parťákem si musíme uvědomit, jaký druh cestování jsme zvolili a přizpůsobit tomu přípravu. Nezapomeňte, že i váš pes musí mít pro cestování platné doklady a potřebná očkování. To nejdůležitější o zahraničních cestách se zvířaty jsme popsali v článku „Cestování se psem do zahraničí“. 

Při balení nevynechejte ani psí lékárničku, kterou můžete vybavit podle návodu zde. Určitě by nemělo chybět:

  • léky k zastavení průjmu
  • léky proti alergické reakci
  • rehydratační roztok, jako první pomoc při přehřátí a dehydrataci 
  • čistič uší a vatové tampony či gáza 
  • dezinfekce na drobná poranění

Mimo očkování mohou také některé země vyžadovat pro vstup se psem potvrzení o antiparazitarní ochraně. Jedná se zpravidla o odčervení několik hodin před vstupem na cizí území, ale nezapomeňte ani na ochranu před bodavým hmyzem, zejména komáry a pakomáry a muškami rodu Phlebotomus. Ty se vyskytují zejména ve Středomoří a jsou přenašeči závažného a těžko léčitelného onemocnění zvané Leishmanióza. S výběrem vhodných přípravků vám pomůže veterinář nebo i chovatelské potřeby pro psy. 

 Velmi odolné hračky pro psy NUFNUF

Vliv mořské vody na psí organismus

Mořská slaná voda má výrazný pozitivní vliv na stav kůže zejména při jejích potížích. Stejně jako u lidí, pomáhá kožní potíže léčit či alespoň zmírnit. Musíme však dbát na několik pravidel, které je potřeba udělat po koupání:

  • Psa vždy po koupání v moři omyjeme sladkou vodou a několikrát za pobyt použijeme i mýdlo nebo šampon pro důkladné umytí od soli a písku. Doporučujeme použít přípravky s přírodním složením, které zbytečně nenarušují kožní bariéru a naopak pomáhají udržovat přirozenou mastnotu kůže.
  • Po koupání je nutné srst pořádně osušit. U plemen s hustou podsadou je dobré srst pročesat a tím ji provzdušnit. Plemenům s převislou kůží vždy pečlivě osušíme kožní záhyby. Plemena bez srsti navíc musíme chránit přípravky s UV filtry.
  • Pravidelně kontrolujeme i uši a případnou vodu z nich vysušíme pomocí vaty nebo gázy, pomoci si můžeme i roztokem pro čištění uší.

Vzduch u moře má pozitivní vliv na dýchací cesty. Pozor si ale dejte na pobyt na přímém slunci. Pohybové aktivity plánujte na ráno nebo pozdější odpolední a večerní hodiny. Psa chraňte před sluncem stejně jako svoje děti. Pořídit můžete plážový stan, který vybavte pelechy pro psy, vhodná je například praktická skládací deka nebo prošívaný polštář. Poskytnete tak perfektní místo pro odpočinek a prevenci proti přehřátí.

hlídat musíte i množství slané vody, které váš pes spolyká během dovádění v moři. K dispozici mějte neustále misky pro psy s pitnou vodou, kterou často nabízejte a kontrolujte její příjem.

  • Velké množství spolykané slané vody způsobuje zvracení a průjmy a následnou dehydrataci organismu. Ve vzácnějších případech může díky slané vodě stoupnout hadina sodíku v krvi, což způsobuje křeče, otoky mozku a při neposkytnutí okamžité pomoci i smrt. 

Cesta k moři znamená pro psa velké dobrodružství a obrovské množství nových vjemů a podnětů. Může se tedy stát, že nebude stoprocentně spolehlivý v poslušnosti. Pro ochranu jeho i ostatních návštěvníků pláží mějte po ruce vždy vodítko a obojek pro psy, případně náhubek. Obojek opatřete voděodolným adresářem s kontaktem na vás, případně adresou hotelu. Samozřejmostí je zaregistrovaný čip.