Péče o psího seniora

Stárnutí není nemoc, nicméně pravděpodobnost onemocnění se věkem zvyšuje. Stáří má na svědomí především onemocnění srdce a ledvin a nádorová onemocnění. 

U psů velkých a obřích plemen nastupují první známky stáří už v 5 letech, naopak psi malých a středních plemen stárnou až kolem 7 let. Na to, kdy se váš pejsek dostane do důchodového věku mají významný vliv i genetika, výživa a prostředí, ve kterém pejsek žije.

 Co je potřeba změnit? Jsou nutné nějaké speciální pomůcky či doplňky? 

Změna stravy

Přizpůsobení stravy je jedna z nejdůležitějších věcí, které je potřeba udělat. Pokud krmíte granulemi, nemusíte složitě hledat novou značku krmiva, postačí přejít na řadu pro seniory a ohlídat si pár důležitých pravidel:

  • Krmivo by mělo obsahovat vyšší podíl vlákniny. Starší zvířata mají častěji problémy se zácpou. Vláknina podporuje normální pohyb střev a poskytuje energii střevním buňkám.
  • Bílkoviny by měly mít vysokou kvalitu a dobrou stravitelnost. Ve složení se tedy dívejte po masu ze svaloviny. Maso z pojivové tkáně nebo třeba luštěniny jsou pro seniory hůře stravitelné.
  • Ohlídat si musíme i množství fosforu kvůli ledvinové zátěži. Nemělo by přesáhnout 50mg/kg živé váhy/den. U hodně starých psů se může množství fosforu snížit až na 30mg/kg živé váhy/den
  • Nižší obsah tuku v kombinaci s přidaným L-Carnitinem pomáhá udržovat zvíře v kondici a je prevencí proti obezitě. Ovšem velmi stará zvířata mají spíše tendenci hubnout a strádat, těm můžeme ve stravě dopřát vyšší obsah esenciálních mastných kyselin.
  • Někteří výrobci přidávají do krmiv pro seniory látky na podporu kloubů. Jedná se o glukosamin sulfát, chondroitin sulfát, MSM a kolagen. Tyto látky můžeme podávat i zvlášť ve formě doplňků stravy, ale jejich použití vždy konzultujeme s veterinářem.

Bezpečnost a úprava prostředí

U psích stařečků bývá nejčastější problém s pohybovým aparátem a celkovou mobilitou stejně jako u lidí. Je tedy potřeba jim život o trochu více usnadnit.

  • Jako první zkontrolujte místo na spaní a zvažte pořízení nového pelechu, který bude pohodlný, ale zároveň poskytne kvalitní oporu pro kostru vašeho mazlíčka. I psi mohou v pokročilém věku trpět na proleženiny a otlaky a také je bolí klouby. O tom jak vybrat pelech pro psa jsme psali v článku zde.
  • Upravte trasy procházek, ale samozřejmě je nevynechávejte. Pohyb je i v pokročilém věku velmi důležitý. Menší pejsky můžete poponést ve stylovém přepravním batohu. S těmi velkými dělejte v průběhu procházky menší pauzy. 
  • Zhoršená mobilita už nedovolí vašemu kamarádovi dělat psí kusy jako dřív. Máte-li doma vysoký gauč, na který je pejsek zvyklý či velký schod z místnosti do místnosti nebo prudké schody do vchodu domu, pohodlně poslouží praktická sklopná rampa, kterou umístíte podle potřeby a navíc ji využijete i při nastupování do auta, které může seniorům dělat velké potíže.

Sklopná rampa pro psy NUFNUF

Péče o zuby a pravidelné lékařské prohlídky

Pečovat o chrup psa jste se mohli naučit podle článku „Jak na čištění zubů psa“. Nejlepší je začít už od štěněte, ale pokud jste to do teď nedělali, nezoufejte. Zuby nechte zkontrolovat a případně profesionálně ošetřit u veterináře a s pravidelnou péčí začněte i teď. Přirozené obrušování zubů od zubního plaku podpoříte suchým krmivem, které musí pes kousat nebo vhodně zvolenými pamlsky, jakými může být třeba přírodní jelení paroh. Na trhu naleznete i speciální roztoky do vody, které odstraňují zubní plak. Volte je v případě, pokud není pes naučený na čištění a nenechá si do tlamy sáhnout.

V případě seniorů se vyplatí vyjma klasické prohlídky spojené s očkováním investovat ještě do prohlídky seniorské. Jednou za půl roku se doporučuje absolvovat vyšetření srdce a preventivní odběr krve. V krvi se obvykle sledují parametry jater a ledvin a takové kontroly dokážou včas odhalit problém. Někteří veterináři nabízejí ve svých ordinací preventivní programy složené z různých vyšetření přímo pro seniory. 

Psychická stimulace

Staří mazlíčci se mohou věkem stávat nevrlejšími a línějšími. Jejich psychika chřadne a je potřeba je stimulovat k aktivitám a dávat jim nové podněty. I nadále se stýkejte s ostatními pejsky v rámci socializace. Vymýšlejte menší obměny procházek. Doma nabízejte hry s hračkami, pořiďte pár nových a neokoukaných. Můžete jich pár schovat a pejskovi dávat výjimečně nebo za odměnu a zase schovávat. Taková hra bude bavit a podněcovat pejska k přemýšlení jak se k vytoužené hračce dostat. Opakujte naučené povely a klidně zkuste naučit nějaký nový. 

A především si užívejte společné chvíle. Ztřeštěné štěně se vám přes dospělého kamaráda změnilo ke stařečkovi, který jindy než dřív ocení pozornost, fyzický kontakt a lásku. Každý společně strávený okamžik posílí vzájemné pouto a drbání a mazlení působí terapeuticky jak na mazlíčka tak i na Vás.