Pohybový aparát seniorů

O tom, jak dynamický a neustále se měnící pohyb psa je jsme se rozepsali v článku zde. Jaký je rozdíl mezi pohybem dospělého aktivního psa a pohybem seniorů? Jak moc ovlivňuje správná péče o pohybový aparát stáří psa a hraje svou roli i výživa? Jakým chybám se vyvarovat a jak pohyb seniorům ulehčit? 

Pohyb seniorů

Život většiny psích stařečků výrazně omezí větší či menší opotřebení pohybového aparátu. 

 • zhoršení hybnosti kloubů
 • artróza kloubů
 • spondylóza (srůst obratlů)
 • dysplazie a jiné 

Pohyb psa se stává bolestivým, a proto se mu vyhýbá. To vede k atrofii (ochabnutí) svalstva, zkracování svalů a šlach, zhoršení kondice a dalšímu odmítání pohybu. Psi díky tomu naberou na váze a pohyb je pro ně stále obtížnější. Navíc se díky nadváze mohou přidružit i další potíže v podobě kardiovaskulárních onemocnění, potížích s dýcháním a podobně. 

Při akutních pohybových potížích je nezbytné navštívit veterináře. Ten zvíře zkontroluje a dle uvážení nasadí léky proti bolesti, kloubní výživu a doporučí vhodnou metodu rehabilitace. Nikdy nepodávejte svému psovi léky proti bolesti určené lidem. Například léky s obsahem ibuprofenu způsobují psům závažné život ohrožující krvácivé stavy.

Výživa a výživové doplňky

Důležitost výživy podle jednotlivých životních stádií jsme si vysvětlili v článku „ Jak vybrat správné krmivo pro štěně?“. Dodržováním zásad výživy docílíte spokojeného života a zpomalíte znaky stárnutí. Přísun správného poměru kvalitních živin zajistí optimální tělesnou kondici a sníží zátěž pohybového aparátu. Více se o výživě seniorů dozvíte zde a nezapomínejte do denní krmné dávky započítávat i příjem pamlsků a odměn. 

Výživové doplňky pro podporu kloubů a pohybového aparátu by měli obsahovat:

 • Kolagen. Pro život nesmírně důležitá bílkovina. Má na starosti spojování buněk, je jakýmsi lepidlem, které udržuje pružnost a flexibilitu nejrůznějších tkání. Nejvýrazněji se jeho funkce projevuje právě v pohybovém aparátu – kolagen tvoří až okolo 70% sušiny chrupavek. Pokud je ho málo, může docházet k mechanickému opotřebení kloubů. Má i vliv na kvalitu srsti, drápů, zubů. 
 • MSM. Neboli methylsulfonylmethan, je organickým zdrojem síry, která pomáhá obnovit produkci kolagenu. Prokazatelně tlumí bolest a zánětlivé procesy v těle. Také pomáhá udržovat dobrou kvalitu kůže, srsti a drápů.
 • Glukosamin sulfát. Tělu vlastní zásaditá sloučenina, která vzniká z glukózy. Příznivě ovlivňuje rovnováhu metabolických dějů v chrupavce. Dokáže zastavit ztrátu kloubní chrupavky při artróze, váže vodu v chrupavce a tím ji propůjčuje pružnost. 

Výživovými doplňky pro podporu pohybového aparátu je trh přesycen, se správným výběrem se poraďte u svého veterináře. Kolagen obsažený v těchto přípravcích se získává z ryb nebo hovězího či vepřového. Dbejte na jeho původ, zejména pokud váš pes trpí alergií.

Jak uzpůsobit pohyb seniorům a možnosti rehabilitace 

Pohyb vašemu seniorovi určitě neodepírejte, ale řiďte se jeho aktuálním zdravotním stavem. Někteří psi vůbec nedávají najevo bolest nebo diskomfort a na procházkách jsou schopni řádit jako štěňata. Při procházkách proto dělejte častější pauzy nebo trénujte klidnou chůzi u nohy za použití vodítka pro psy. Vyvarujte se škubání a trhání s vodítky. Obojky pro psy volte pohodlné a měkké například z přírodních materiálů jako je hovězí kůže. 

Pro rehabilitaci a podporu pohybového aparátu můžete využít stále se rozšiřující nabídku, jako jsou:

 • Balanční cvičení posilující hlubokou svalovou soustavu a celkovou fyzickou kondici.
 • Aquaterapie napomáhá napravovat svalové dysbalance, je šetrná k zatížení kloubů a pomáhá zvyšovat fyzický výkon. Využívat ji mohou i štěňata a velmi oblíbená je u psích sportovců.
 • Dornova metoda je osteopatická technika, která ošetřuje opěrný aparát a reguluje chybná postavení kloubů a kostí v těle. Pohlíží na tělo jako celek a vždy je potřeba, aby byla prováděna odborníkem s absolvovaným kurzem a certifikátem.
 • Dále je možné využít magnetoterapií, akupunktury, masáží, tejpováním a podobně.

Pro další ulehčení pohybu vašemu psímu kamarádovi můžete pořídit praktickou sklopnou rampu a nezapomeňte ani na kvalitní pelech pro psy, který zjistí dokonalou regeneraci během spánku. 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení