5 nejčastějších chyb novopečených pejskařů

Jaké různé chyby pejskaři dělají? Dají se udělat chyby i v případě dospělých psů nebo lze chybovat jen se štěňaty? Co všechno si rozmyslet před pořízením psa? 

1. Špatný výběr psa

Před pořízením psa musíte mít vše rozmyšlené a rozhodně by se nemělo jednat o impulsivní rozhodnutí. Je důležité si uvědomit, k jakému účelu psa chcete. Bude to parťák na cestování? Chcete s ním provozovat psí sporty nebo to bude rodinný přítel do domácnosti s dětmi? Zvažte svoje dosavadní zkušenosti se psy. Jiný přístup vyžadují psi z útulku a odlišné potřeby mají štěňata. Plemeno vybírejte také podle svých bytových a časových možností.

2. Pes vyžaduje pravidelné finanční výdaje 

Uvědomte si, že pes nestojí jen počáteční výdaj za jeho pořízení. 

 • Krmení. Zvolit musíte takové, aby vyhovovalo všem nutričním požadavkům vašeho psa. Výběrem správného krmiva docílíte zdravého a spokojeného života. Stravu musíte přizpůsobit jednotlivým životním fázím psa. Jiné složení krmiva potřebuje štěně a jiné zase senior. Do krmné dávky nezapomeňte započítat ani kvalitní pamlsky, které využijte při výchově a výcviku. 
 • Veterinář. Pořídíte-li si štěně, první měsíce budete pravidelně navštěvovat veterináře kvůli očkování a odčervení. Obstarat musíte také sezoně přípravky proti blechám a klíšťatům. S veterinářem a chovatelskými potřebami pro psy vybavíte psí lékárničku pro případnou první pomoc a pravidelnou péči. 
 • Prostředky k pravidelné péči. Tady se připravte na výdaje za kvalitní šampon či mýdlo, kleště na drápky, čistič uší, hřebeny nebo kartáče. V případě, že si pořídíte dlouhosrsté plemeno, plemeno s neobvyklou srstí nebo naháče, musíte počítat i s výdaji za salon, který vám pomůže udržovat srst zdravou. O tom, jak správně pečovat o psí srst jsme psali v článku zde. 
 • Ostatní vybavení. Psi potřebují vlastní místo k odpočinku, pořídit byste tak měli kvalitní pelech pro psy. Dalšími nezbytnostmi jsou misky pro psy na jídlo i vodu, obojek a vodítko a nezapomeňte ani na hračky pro psy, které pomůžou vašemu chlupáčkovi zahnat nudu a vybít přebytečnou energii. Hračky pro psy také fungují jako skvělá motivace při výcviku.

3. Říje, nechtěná štěňata

Po úspěšném zvládnutí štěněčího období nastává fáze puberty a dospívání. Pro psy znamená toto období spousty změn v režimu, psychické zralosti a jiných. U fen očekáváme první říji, lidově „hárání“, které může fenu zneklidnit a narušit tím výcvik. Jiné feny zase hárání perfektně maskují, takže majitel nemusí nic poznat. Příznaky:

 • Začátek říje je znatelný díky zvětšení vulvy
 • Následně se objeví výtok, který se mění od krví zabarvený až po čirý, světlý. Pozor, některé feny se samy dokonale čistí a výtok nemusíte vůbec zaznamenat
 • Může nastat změna v chování. Fena je neklidná a nesoustředěná. Může být extrémně mazlivá nebo naopak nesnese doteky a manipulaci.

V tomto období by měl majitel zajistit ochranu před nechtěným nakrytím. Při venčení mějte fenu bez výjimek zajištěnou na vodítku pro psy a zamezte útěku z vašeho pozemku. Co dělat v případě ztráty psa se můžete dočíst zde. Nechtěné nakrytí a následná březost a porod, představují pro fenu obrovskou fyzickou i psychickou zátěž. Štěňata z takového krytí většinou končí v útulcích nebo mívají predispozice k dědičným chorobám a jiným onemocněním. Období po prvním hárání je tedy nejvhodnější ke konzultaci kastrace s vaším veterinářem.

4. Špatné nastavení hranic

Pokud s chovem psů začínáte, nemusíte úplně dobře odhadnout míru hranic, co si pes může dovolit a co už ne. Někteří majitelé při pohledu na roztomilé štěňátko, mají tendence vše odpouštět a povolit. Jiní majitelé ze strachu z neposlušného psa zase volí příliš přísnou výchovu za použití fyzických trestů. Obojí přístup je špatně a je potřeba najít rovnováhu mezi přísností a rozmazlováním. Mějte proto na paměti, že: 

 • Každý pes od čivavy až po vlkodava se naučí základní chování, pokud k tomu má pevné a srozumitelné vedení a pozitivní motivaci. 
 • Ujasněte si, co po vašem psovi chcete a co ne a zvolte k tomu jeden srozumitelný povel. Každý úspěch odměňte výraznou pochvalou, pamlskem nebo oblíbenou hračkou pro psy.
 • Psy navykejte na manipulaci. Bez problému by si měli nechat sahat na tlapy, tlamu, uši.
 • Praktické rady si můžete přečíst v článku „Základní výcvik štěněte“ nebo „Socializujeme štěně“

5. Žebrání u stolu a překrmování

Respektování přednosti u jídla patří k základům chování ve smečce. Nepodléhejte smutným psím očím, psa pošlete na své místo, kterým bývá pelech pro psy, a buďte důslední. Vytvořte mu jeho koutek na krmení, kam umístíte misky pro psy a zaveďte pravidelný režim v podávání jídla. Není nic úmornějšího než žebrající pes u stolu a věřte, že takový zlozvyk se jen velmi špatně odnaučuje.

Další velkou chybou bývá přílišné překrmování, které vede k obezitě, potížím s kardiovaskulárním systémem a potížemi s klouby a celou pohybovou soustavou. Dodržujte dávkování na obale, zvyšujte dávkování v případě velkých poybových aktivit. Krmivo vyberte podle jednotlivých životních fází.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení