Jak naučit štěně vykonávat potřebu venku?

Čistota půl zdraví. Slýcháme všichni už odmala a také se tím řídíme. Co ale dělat, když nám do života vstoupí čtyřnohý chlupáč, který o čistotě neslyšel? Jak to udělat, když nechceme mít z bytu minové pole plné loužiček? 

Pes je velmi inteligentní zvíře a při troše důslednosti docílíme, že velmi brzy pochopí, co se po něm chce.

Pozitivní trénink je základ

S nácvikem neotálíme a začneme hned jak si štěně domů přivedeme. Ze začátku by mělo štěně vykonat potřebu po každém jídle, pití a spaní. Venku zamezíme zábavě dokud pejsek potřebu nevykoná, klidně ho odneseme zase domů a za chvilku zpět. Věřte, že vynaložená energie se vám brzy vyplatí. Za každou potřebu vykonanou venku hodně chválíme. Odměňovat můžeme pamlsky, pochvalou nebo třeba hrou s oblíbenou hračkou, kterou si vyhradíme pro trénink a psovi ji dáváme jen za odměnu. Pes po čase sám pozná, že jeho chování je žádoucí a stane se pro něj automatické. My zase musíme vysledovat signály, které nám štěně dává:

  • kňučení
  • nervozita
  • otáčení se na místě, štěně vypadá, že něco hledá
  • během hry se zastaví a zamyslí 
  • přisedává a zase vstává

 

 

Podložky a jiné pomůcky

Hodně záleží na socializaci z prostředí, ze kterého si pejska berete domů. Většina chovatelů učí štěňátka na noviny nebo podložky a postupně je učí ven. Doma podložku umístěte blízko dveří, kterými se chodí ven, pomoci si můžeme i výcvikovými kapkami, které aplikujeme na podložku nebo psí toaletu. Necháme štěně očichat. Podložku nepřemisťujeme, ale určíme ji místo. Obecně se ale doporučuje podložky spíše brzy odstranit a nepoužívat.

Trestat či netrestat?

Mějte s Vaším čtyřnohým kamarádem trpělivost. Obrovskou chybou je máčení čůmáku v loužičkách. Pokud jste u nehody zrovna nebyli, štěně si nespojí za co ho trestáte. Takové jednání může narušit důvěru mezi psem a majitelem.

Pokud štěně uvidíte, použijte svůj hlas s důrazem na slovo „Nesmíš!“. Jako trest pak může zafungovat ignorace psa. 

Dělá to naschvál?

Ne každá nehoda musí znamenat neposlušnost. Časté močení může značit zdravotní problém. Nejčastěji se jedná o zánět močových cest. Pokud nacházíme loužičky například i v místě kde pes odpočívá, je to jasný signál pro návštěvu veterináře. Žádný pes si dobrovolně do pelechu nenačůrá. Pro tyto případy se vyplatí investovat do kvalitního pelechu z odolného materiálu, který v případě potřeby můžeme vyprat v pračce.

Přibližně v 5-6 měsících by měl pejsek zvládnout vykonání potřeby venku a moč udržet v případě naší nepřítomnosti. Každý je však originál, někteří se to naučí už po 14 dnech, jiným to trvá déle. Vždy ale máme na paměti, že trénink dělá mistra.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení