Na tomto webu právě probíhají úpravy. Děkujeme za pochopení a trpělivost.

Jak vybrat vhodné plemeno psa?

Rozhodli jste se pořídit si psa a tápete nad tím, jaké plemeno zvolit? Jak se vyznat v plemenných skupinách psů a na co se zaměřit, aby výběr vyšel na jedničku? Při rozhodování jste jistě zvážili, že pes není zábava na chvíli a je potřeba se mu důkladně věnovat celý jeho život. V našich článcích se také můžete dočíst o nezbytné výbavě pro štěňata i o tom, jak náročná je veterinární péče. Ne každé plemeno se hodí ke každé lidské povaze a životnímu stylu. Následující řádky vám mohou pomoci při rozhodování.

Všechna plemena psů rozdělila Mezinárodní kynologická federace do 10 skupin. Tyto skupiny vznikly podle různých znaků, jako např. vzhled nebo využití plemene.

  1. Plemena ovčácká, pastevecká a honácká
  2. Pinčové, knírači, plemena molossoidní a švýcarští salašničtí psi
  3. Teriéři
  4. Jezevčíci
  5. Špicové a tzv. primitivní plemena
  6. Honiči a barváři
  7. Ohaři
  8. Slídiči, retrívři a vodní psi
  9. Plemena společenská
  10. Chrti

Samotné rozdělení nám může hodně napovědět o využití a povaze jednotlivých plemen, a díky tomu lze posoudit, jestli jsou vhodné přímo pro Vás.

PAIKKA cmuchaci koberecek

Kde získat informace

V dnešní internetové době není problém získat nepřeberné množství informací ihned a zadarmo. Musíte mít však na paměti, že ne všechno, co se píše na internetu je pravda. Může vám ale posloužit pro vyhledání konkrétních chovatelských stanic. Ty, pokud jsou kvalitní a o svoje svěřence se opravdu zajímají, by vám měli poskytnout spousty užitečných informací o daném plemeni a poradit, zda je vhodné právě pro vás. Dalším zdrojem ověřených informací jsou výstavy psů. Tam se můžete porozhlédnout, jak jednotlivá plemena vypadají naživo, jak se chovají a osobně si popovídat s jejich chovateli nebo získat kontakty na ně. A v neposlední řadě nezapomínejme ani na klasické atlasy psů v knižní podobě, které obsahují ucelené a ověřené informace.

Výběr podle aktivity

Některá plemena mají více energie než jiná a vyžadují větší míru aktivit a práce či sportu. Stupeň aktivity psa je dán jeho plemenem, ale neznamená to, že je to jediný faktor, na který spoléhat. Každý pes potřebuje pravidelný pohyb, socializaci a základní výcvik bez ohledu na plemeno nebo velikost. Musíte si ujasnit, zda mu toto dokážete poskytnout.

Pokud víte, že si nenajdete víc času, než jednu či dvě lehké procházky denně a trávíte hodně času v práci, potom byste měli volit raději plemena s nízkým stupněm aktivity, jako je třeba baset, bišonek, francouzský buldoček či mops.

Jestliže chcete psa, který vám bude stačit při běhání nebo vyhrávat různé pohybové soutěže pro psy, pak se poohlédněte například po border kolii či teriérech nebo chrtech.

Buďte připraveni přizpůsobit množství cvičení a pozornosti potřebám vašeho psa. Pokud pes neustále štěká, ničí věci v domácnosti nebo se jiným způsobem negativně projevuje, s největší pravděpodobností potřebuje více aktivit. Valná většina problémů s chováním je důsledkem přebytku energie.

Tip navíc: k vybití energie a zaměstnání hlavy v době vaši nepřítomnosti skvěle poslouží odolné psí hračky nebo různé hlavolamy, do kterých se schovají oblíbené pamlsky.

Nároky na ostatní péči

Srst

Pozornost při výběru plemena musíte věnovat i typu jeho srsti. O její péči jsme se rozepsali v článku zde. Obecně platí, že dlouhosrstá plemena mají vyšší nároky na péči o srst. Vyžadují její pravidelné vyčesávání a mytí speciálními šampony určenými pro zvířata či odbornou péči v psím salonu, což znamená i vyšší výdaje. Nejnáročnější péči vyžadují plemena bezsrstá, jako je například čínský chocholatý pes a plemena se speciální srstí jako je například puli nebo komondor.

Veterinární péče

Šlechtěním psů lidé docílili jejich standardů v exteriéru i povaze, ale bohužel se u většiny plemen objevili i různé plemenné predispozice a náchylnosti k nejrůznějším onemocněním. Úkolem a závazkem chovatelů je svá zvířata testovat na tato onemocnění a do chovu pouštět pouze jedince s negativními výsledky testů. Přesto je však nutné tomuto věnovat alespoň chvíli k prostudování, jaké různé choroby může váš vysněný pes prodělat a zda se dají řešit. Musíte být připraveni i na výdaje spojené s veterinární péčí. Dnešní doba nabízí zvířecí pojištění, které v případě nouze pomůže s úhradou nákladů na veterináře.

Z útulku nebo z chovné stanice?

Pokud se nedokážete rozhodnout a nejste přesvědčeni o žádném plemeni, které by se k vám hodilo, zkuste zvážit možnost adopce psa z útulku. Výhody a nevýhody pořízení psa z útulku najdete v článku „Pes z chovné stanice vs. pes z útulku“.