Proč štěně ničí pelech?

Pořídili jste si domů své vysněné štěňátko a těšíte se ze společně strávených dní. Před jeho příchodem jste se pečlivě připravovali, sháněli vhodnou výbavu, vybírali veterináře a přemýšleli jaké všemožné aktivity budete se psím parťákem dělat. Ale malý roztomilý chlupáč se u vás doma sotva rozkoukal a už tropí neplechu v podobě kousání pelechu. Proč to vlastně dělá a jaké kroky proti tomu podniknout? Záleží na výběru pelechu? A kouše štěně pelech ze stejných důvodů jako jiné věci?

Objevte příčinu

Úplně malá štěňátka kousáním objevují svět. Vaším úkolem je naučit štěně, že ke kousání jsou věci určené a ostatních si nemá všímat. Majitelé, a především začátečníci mohou nevědomky podporovat psa v neřízeném kousání a ničení věcí hned několika způsoby:

  • Nechávají si okusovat ruce. Štěňátka velmi ráda koušou do lidských rukou. Většině majitelů to přijde roztomilé a neškodné. Ale ve skutečnosti tím podporují psa v nežádoucím chování, které se později těžko odbourává. V momentě, kdy se vám štěně zakousne do ruky, proto velte rázné „NE“ a štěně odstrčte. Pokud i přesto pořád doráží a má snahu se zakousnout, přestaňte mu věnovat pozornost. Tento postup je vhodné vysvětlit i dětem, pokud se v domácnosti vyskytují a také návštěvám.
  • Nejsou důslední. Důslednost je velmi důležitá při celé výchově psa. U problému s kousáním věcí si musíte nejprve důkladně rozmyslet, které věci pes kousat smí a které ne. Obecně by se neměl dotknout všech vašich věcí. Ze začátku budete muset trpělivě některé věci odklízet z dosahu štěněte. Jedná se o boty, dětské hračky, oblečení a jiné. U nábytku a věcí, které nelze přemístit budete muset použít trpělivost a důslednost a nenechat psa kousat nic. 
  • Nevěnují štěněti dostatečnou pozornost. Jednou z příčin kousání může být nuda a nedostatečně vybitá energie štěněte. Hned na začátku si stanovte režim a dodržujte ho. Pravidelné procházky, cvičení, hra. To všechno pomáhá zaměstnat štěněti hlavu a dostatečně ho unavit. 

Dalším důvodem, proč štěně kouše a ničí vlastní pelech může být i výměna mléčného chrupu čili přezubování, které nastává mezi 4-7 měsícem života. O tom, jak probíhá se můžete dočíst v článku: „Výměna mléčného chrupu štěňat“. V tomto období cítí pes nepříjemné tlaky a lehké svědění v tlamě a ulevuje si právě okusováním různých věcí. Proto se vybavte dostatečnou zásobou hraček pro psy, vhodné jsou ty ze splétaných lan nebo kůže. Pro správné přezubení je vhodná hra na přetahovanou. Pozor si dejte na hračky z nevhodných materiálů, jako je plast a guma a nepodporujte psa v kousání klacků či kamenů. 

Výběr pelechu

Pelech dostává ve štěněcím období výrazně zabrat. Ať už se jedná o jeho ničení zuby, nebo nehody v podobě loužiček. Chovatelské potřeby nabízejí nepočítaně druhů pelechů z různých materiálů. Pokud však nechcete každý měsíc kupovat nový, vyplatí se investovat a pořídit pelech z kvalitního materiálu, který se snadno udržuje, odpuzuje nečistoty a může se vyprat. Se správnou orientací na trhu vám může pomoci článek: „Jaký pelech pro psa pořídit“, kde se mimo jiné dozvíte i o tom kam pelech umístit, a jakou zvolit velikost. 

Luxusní kulaté pelechy pro psy NUFNUF

Tipy a triky na závěr

Pokud i přes veškerou vaši snahu a trpělivost pes ničí pelech stále a třeba i v dospělém věku, je dobré se ještě zamyslet nad těmito skutečnostmi:

  • Pes prostě pelech nechce. Někteří psi mají raději studenou podlahu v předsíni. Jedná se hlavně o velká plemena s hustou srstí, která je dostatečně zahřívá a pelech je pro ně zbytečné teplo navíc. Takovým psům můžete zkusit nabídnout třeba jen deku pro psy, polštář či kvalitní matraci pro psy. 
  • Pelech je nevhodně umístěn. Někteří psi vyžadují pelech ve vaši přítomnosti, pokud se jim tato potřeba nenaplní, mohou to dát najevo právě ničením pelechu. Zkuste se zamyslet a znovu vysledovat, kam si váš pes nejraději lehá k odpočinku a pelech jednoduše přemístěte.
  • Pes nechápe, že pelech je místo k odpočinku. Možná jste nebyli dostatečně důslední a neučili psa, kde má své místo. Pes si tak chodí lehat úplně jinam a pelech bere jako hračku. Nezapomínejte, že naučit psa odpočívat je důležité. Bude se pak lépe soustředit na vaše pokyny a povely, po fyzické aktivitě se odpočinkem zregenerují svaly a tím předcházíte vzniku úrazů při pohybu.