Základní výcvik štěněte | Začněte hned u vás doma

Máte doma malé roztomilé štěně a řešíte, zda nastal správný čas ho cvičit? V okolí slýcháte protichůdné rady. Nejprve, že máte štěněti nechat období na hraní, poté zas, že máte cvičit hned. K jaké z těchto rad se přiklonit? Existuje střední cesta a má výcvik svá pravidla?

Výchova a výcvik. Jaký je mezitím rozdíl?

Oba pojmy se navzájem prolínají, přesto je můžeme od sebe odlišit. 

  • Výchova. S výchovou se začíná okamžitě. V momentě, kdy se štěně narodí je vychováváno svoji matkou a sourozenci. Chovatel do toho většinou nezasahuje, štěňata učí hygieně, ale ostatní výchovu nechává na matce. V momentě, kdy si štěně přivezete domů, byste měli výchovu zahájit vy. Štěně si hraje, zkouší, co všechno je hra a vy mu musíte dát jasné hranice. Řešit v pozdějším věku nežádoucí chování je o mnoho těžší než štěněti vymezit co smí a co už ne. Do výchovy patří i „Jak naučit štěně vykonávat potřebu venku“ nebo jak ho naučit na pelech pro psa.
  • Výcvik. Není nijak akutní a může opravdu počkat. Sem patří kdejaké cviky a triky či trénink psích sportů. U výcviku se setkáme i s mnoha činnostmi, se kterými musíme chtě nechtě počkat. Bývají to cviky náročné na pohybovou soustavu psa, jakými jsou například tahání na postroji, skákání či panáčkování a pro jejich vykonávání je nutné nechat psa dospět. 

A kdy se výchova s výcvikem prolíná?

Například v situacích kdy potřebujete, aby pes byl v klidu na místě. Typická je situace, kdy vás pes vítá, skáče po vás, zajímá se, co nesete v ruce nebo pokud po vás loudí pamlsek či oblíbené hračky pro psy. Pro tyto chvíle většina majitelů učí povel „sedni“, který není pro nácvik nijak složitý. V momentě, kdy pes povel vykoná, může dostat, co chce nebo se s ním můžete přivítat. V opačném případě má smůlu. Ve výchově jste tedy použili znalosti a dovednosti z výcviku. Další cviky, které potřebujete pro výchovu psa mohou být přivolání, odvolání na místo, chůze u nohy a další. To jsou cviky, kterými učíme správné chování v konkrétní situaci.

Ve výcviku samotném je vyžadováno, aby pes uměl cvik na povel, v různých situacích a s těžšími kritérii. Obvykle při soutěžích nebo zkouškách z poslušnosti. 

Jak s výcvikem začít?

  • Veškerý výcvik provádíme v rámci hry, za pomocí hraček pro psy, pamlsků a pochval.
  • Začínáme pomalu, od nejjednodušších cviků. Dbáme na jejich kvalitní provedení a nepostupujeme dále, dokud předchozí cvik není naučený úplně. Lidově řečeno: „Bez základů nemůžete stavět střechu“. Nejtěžší cviky mají svůj čas právě kvůli vyspělosti psa, vývoji pohybové soustavy a základům s předchozích tréninků.
  • Lekce dělejte krátké. Sledujte únavu psa, pozorujte, jestli máte jeho plnou soustředěnost. V případě únavy ho raději pošlete odpočívat do pelechu pro psy a k tréninku se vraťte později. 

Jaké cviky jsou vhodné pro začátek a jak jich docílit?

Pokud se nad touto otázkou zamyslíme, napadne nás, že pro veškerý další výcvik a výchovu budeme potřebovat nejprve psa naučit věnovat nám svoji pozornost. Jako první ho tedy učíme přivolání a reakci na jeho jméno.

  • Pejska učíme na jméno od první chvíle, co si ho přivezeme domů. Při každém kontaktu pejska jménem oslovujeme. Odměňujeme a chválíme za každou pozitivní reakci nebo i náhodné přiběhnutí po vyslovení jména.
  • Venku ze začátku trénujeme pouze s vodítkem a obojkem pro psy a nikdy nenecháváme štěně na volno. Jeho pozornost nám pomůžou získat hračky pro psy, které k tréninku využíváme.
  • Neztrácejte naději pokud pejsek neuposlechne hned. Pokud se od vás i na vodítku vzdálí nebo se plně věnuje jiné činnosti. Oslovte to jménem a přidejte veselý zajímavý tón hlasu, abyste ho navnadili.
  • V pozdějším věku, zejména v období puberty, psi rádi zapomínají, co už se naučili. Nejste-li si jistí, použijte venku stopovací vodítko. Psa mějte čipovaného a registrovaného a jako pojistku můžete zvolit známku s kontaktem na obojek pro psy a přečtěte si rady „Co dělat, když se ztratí pes“.
  • Přivolání můžeme trénovat i pomocí tzv. „přivolávačských her“. Což je soubor různých nápaditých aktivit založených na pozitivním upevňování vztahu mezi vámi a vašim psem. Jejich autorkou je Susan Garet. 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení