Zdravý pohyb psa a jeho vliv na pohybový aparát psa

Aktivní věk většiny plemen psů se v posledním století výrazně prodloužil. Zásluhu na tom má kvalitní selekce chovných zvířat a eliminace dědičných onemocnění. Pro mnohé majitele se pes stal rovnocenným partnerem a při společných aktivitách se psi dostali na úroveň vrcholových sportovců a atletů. Pes byl stvořen k pohybu. Lidé ho vyšlechtili k pasení, práci v armádě, obraně, záchranářským akcím, vzniklo nespočet zajímavých psích sportů. Jaký vliv mají tyto aktivity na pohybový aparát psa? Je důležitě ho znát a má pohyb psa nějaké limity?

Jak se psi pohybují?

Pohyb psa je velmi dynamický a neustále se při něm mění držení těla, rovnováha a těžiště. Pes se udržuje hlavou vzhůru i při působení vnějších sil z prostředí. U většiny plemen vyvíjejí sílu přední nohy. Čím je pohyb rychlejší, tím je kratší doba, kdy se nohy dotýkají země. U trysku dokonce nastane fáze, kdy ani jedna přední noha není na zemi.

 • Chůze dozrává přibližně ve věku kolem 6 měsíců. Štěňatům, která mají možnost chodit po různém povrchu, chůze dozraje rychleji než těm, kteří se pohybují jen po rovném stejnoměrném povrchu. Nejedná se tedy o vrozené chování, chůzi musí každý pes natrénovat.
 • Kosti jsou u štěňat měkké, tvořené chrupavkou. Ta po narození zvápenatí, vyjma růstových plotének, které jsou náchylné ke zranění. Proto je nesmírně důležité dbát na to, aby štěně neprovádělo žádnou aktivitu s tvrdými nárazy jako je například skákání.
 • Růstové chrupavky se uzavírají ve věku 12-14 měsíců, u obřích plemen až kolem 18 měsíce. Po této době je možné se psem začít trénovat sporty a další aktivity. Doba před uzráním růstových chrupavek je ideální ke správné socializaci a výchově a k tréninku základní poslušnosti.

Chůze po schodech

Chůzi po schodech je určitě dobré natrénovat, avšak pomalu a opatrně. Schody představují náročné cvičení pro svaly i kostru a také kardiovaskulární systém. Chůze po schodech je také náročná pro klouby. Při chůzi nahoru můžeme odhalit potíže se zadníma nohama, zatímco chůze dolů je náročná pro psy s bolestmi nebo jinými obtížemi s rameny, lokty, šíje a zad. Jak tedy na správný nácvik chůze po schodech a existují nějaké pomůcky? 

 • Do velkých prudkých schodů štěně noste, dokud vám to jeho váha dovolí. 
 • Z tréninku začínejte opatrně. Ze začátku používejte vodítko pro psy kvůli kontrole správného vzorce chůze. 
 • Ze začátku trénujte na schodech s mírným sklonem a ideálně bez mezer. Až je pes zvládne, můžete postoupit i ke strmějším schodům.
 • Nechejte psa beze slov a povelu vstoupit na první schod, a pokud se mu to podaří, odměňte pamlskem a pochvalou. 
 • Dbejte na to, abyste psa vždy zase přilákali zpátky dolů. Nenechávejte ho nekontrolovaně vyběhnout nahoru.
 • Pamlsky můžete jen tak pokládat na schody a nechat psa lézt za nimi. 
 • Při tomto tréninku pes musí překonat svůj strach a tak není důležité kolik schodů zvládne najednou. Sledujte jeho nadšení a chuť spolupracovat a při únavě trénink ukončete. 
 • Pozor si dejte, pokud pes skáče do schodů a ze schodů jako králík, pokud příliš spěchá. Obojí ovlivňuje správný vzorec chůze.
 • K běžnému životu vám výborně poslouží sklopná rampa. Využijete ji u štěňat, která ještě nemají chůzi na schodech naučenou, pomůže při nastupování do auta, při onemocnění pohybového aparátu a také seniorům. 

Relaxace, terapie a rehabilitace

Pokud už jste se svým psem dospěli do fáze tréninku sportů nebo jiných psích aktivit, nezapomínejte ani na dostatečný odpočinek a relaxaci. Po dlouhých vycházkách a túrách nechte vašeho kamaráda odpočívat v pelechu pro psy. Vyplatí se investovat do těch z kvalitních materiálů, zvolit můžete například kvalitní matraci. Pro psí sportovce můžete využít nabídku různých fyzioterapií, jakými jsou například:

 • Dornova metoda
 • Tejpování
 • Bowenova masáž

K relaxaci a rehabilitaci výborně slouží i pobyt ve vodě a plavání. Nikdy do něj ale psa nenuťte a nenechejte ho aktivitu provozovat příliš dlouho. Po pobytu ve vodě psa důkladně osušte, předejdete tak kožním potížím. 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení