Na tomto webu právě probíhají úpravy. Děkujeme za pochopení a trpělivost.

Blechy a klíšťata u psů a koček | Co dělat?

S nástupem jarních dní nastává pro majitele psů a koček důležitý úkol, a sice zabránit blechám a klíšťatům k útoku. Tyto ektoparazité přenášejí řadu vážných onemocnění a způsobují kožní potíže. V případě blech zamořují i prostředí, ve kterém zvířátko žije. Nejúčinnější boj proti těmto parazitům je prevence. Co je tedy potřeba udělat, abychom se setkání s blechami a klíšťaty u psů a koček vyhnuli? Jak se zorientovat na trhu přípravků proti parazitům?

Co je potřeba vědět před zakoupením přípravku

Pipety a obojky proti blechám a klíšťatům vám nejspolehlivěji doporučí váš veterinář, sehnat se ale dají i v lékárně, chovatelských potřebách a na internetu. Pokud se rozhodnete pořídit přípravek sami bez rady veterináře, musíte si uvědomit následující:

  • Je přípravek na blechy či klíštata určen pro psy nebo kočky? Zvláště u koček musíme dávat pozor, aby neobsahoval látku permethrin. Ten je pro kočky silně toxický i při pouhém použití na kůži. Způsobuje poškození očí, záchvaty, svalovou slabost a záškuby, třas, dušnost. Pokud není kočce rychle poskytnuta pomoc, dochází k poškození jater a ledvin, které může být nevratné.
  • Jak staré je naše zvíře. Většina přípravků je vhodná k použití od 8 týdne věku a dosažení určité hmotnosti. S ochranou štěňat a koťat Vám poradí veterinář. Tak malá zvířata většinou ale žádný přípravek nepotřebují, protože se zpravidla drží doma, postačí ochránit jejich matku. Výjimku tvoří koťata od výhradně venkovních koček.
  • Hmotnost kočky a psa. Hmotnost zvířátka je třeba znát co nejpřesnější. Přípravky mají sice různá váhová rozpětí, ale odhadovat váhu takzvaně od oka se nevyplácí. Pokud vybereme přípravek na menší hmotnost, jednoduše nebude fungovat. Pokud vybereme na hmotnost větší, způsobí předávkování a zdravotní potíže zvířete.
  • Dalšími aspekty pro rozhodování můžou být: předchozí zkušenosti, aktivita zvířete, povaha zvířete a v případě antiparazitárních obojků i obvod krku.

Kvalitní pelechy pro psy NUFNUF

Co dělat, když pes nebo kočka přinese klíště nebo blechy?

Blechy a klíšťata nezahálí. A tak se může stát, že ještě než stihneme pořídit přípravek, usídlí se v kožichu našeho mazlíčka. Jak si s nimi poradit? Je potřeba udělat něco speciálního?

Klíšťata u koček a psů

Většinou je objevíme až když jsou řádně napitá, obrovská a drží se přisáté na kůži. Klíšťata jsou přenašeči několika závažných a těžko léčitelných onemocnění jakými jsou: klíšťová encefalitida, borelióza, anaplasmóza a ehrlichióza. Pokud se rozhodneme klíště odstranit doma, je třeba dodržet následující:

  • Na klíště u psa nebo kočky v žádném případě nestříkáme dezinfekci, nemažeme krémy. Po takových aplikací klíšťata vypouštějí do rány sliny, které obsahují bakterie výše zmíněných onemocnění a tím tedy zvyšujeme riziko nákazy.
  • Klíště nikdy netaháme rovně nahoru, nesnažíme se ho odtrhnout. Díky protichůdným háčkům na hypostomu (chobůtku) klíštěte, by došlo k přetržení. Hlavová část nebo jen chobůtek, které zůstanou v ráně  způsobují zánětlivou reakci. 
  • K odstranění použijeme speciální kleště na klíšťata, která seženeme v chovatelských potřebách. Trendem posledních let je i speciální háček, který umístíme pod klíště a to následně vypáčíme ven. V případě kleští jimi obejmeme celé tělo klíštěte a vikláme nebo točíme dokud se klíště nepustí.
  • Po vytažení klíštěte teprve ránu dezinfikujeme. 

Blechy u koček a psů

Pro psy, kočky i lidi je zablešení nejen nepříjemné ale i nebezpečné. Život ohrožující je pro mláďata, seniory a nemocná zvířata. Extrémní zablešení způsobuje anemii (chudokrevnost) a blechy jsou přenašeči tasemnic. Proto je velmi důležitá pravidelná péče o srst, včas odhalí nevítané návštěvníky kožichu. V případě, že blechu objevíme, nebo se kočka či pes podezřele drbe a jsou neklidné, je potřeba zahájit odblešení:

  • V první řadě pořídíme vhodný přípravek proti blechám a neprodleně ho zvířeti aplikujeme.
    • Před aplikací obojků nebo spot-on přípravku nesmí být zvíře alespoň 2 dny koupáno v žádném šamponu. Narušuje přirozený mastný film kůže a přípravek pak nemá šanci začít správně fungovat.
  • Po aplikaci přípravku nastane nejnáročnější fáze, a sice odblešení prostředí. Pro majitele to znamená generální úklid bytu. Je potřeba uklidit vše, kde se zvíře pohybuje. Vyperte pelechy a deky, koberce a pohovku vyluxujte, vyměňte ložní prádlo pokud s vámi mazlíček spí v posteli, na tvrdé podlahy je nejúčinnější parní mop.
    • Larva blechy se líhne až v přítomnosti hostitele (nechráněného přípravky) a v příznivých podmínkách vydrží v prostředí až jeden rok. Proto je úklid prostředí důležitý ke zničení larev a vajíček.
  • Kočku a psa nezapomeneme odčervit. Jak jsme zmiňovali výše, blechy jsou přenašeči tasemnic. Ty se do psa nebo kočky dostanou, když zvíře blechu spolkne.

Přípravky na klíšťata a blechy u koček a psů

  • Spot-on (pipety) se výborně hodí pokud se pes nebo kočka hodně pohybuje venku a vy se bojíte, že by se s obojkem někde mohlo zaseknout. Aplikace je velmi jednoduchá a zvládnete ji i u bojácnějších koček. Jedná se o ampulku s přípravkem, který se nakape zvířeti na kůži mezi lopatky. V případě velkých psů se může dávka rozdělit mezi lopatky, hřbet a kořen ocasu. Vždy se ale musí kapat přímo na kůži ne jen do srsti. 
  • Obojky mají snadnou aplikaci a dlouhou dobu působení. Obvykle vydrží působit celou sezonu. Jejich pořizovací cena je však díky tomu větší. V obchodech jsou antiparazitické obojky pro psy i kočky.
  • Spreje se už téměř nedoporučuje používat na samotná zvířata. Většina z nich se bojí zvuku trysky, navíc působí jen krátkodobě a aplikace se musí často opakovat. Výborně se ale hodí k odblešení prostředí.
  • Tablety (např. Bravecto) jsou na trhu krátce, ale nabízí nesporné výhody. Účinek vydrží většinou celou sezonu. Podávají se jako pamlsek, jsou ochucené a výborně je přijímají i kočky. Pořizovací cena je vyšší, ale vyrovná se ceně za obojek. Účinná látka zabíjí blechy do 8 hodin, tedy dříve než stihnout naklást vajíčka.
  • Přírodní přípravky jsou vhodnou volbou pro ty, kteří nechtějí používat chemii. Patří sem ultrazvukové plašiče, které se připojí na klasický obojek. Dále lze vyrobit domácí repelent z jablečného octa nebo přidávat do krmení pivovarské kvasnice. Existují také antiparazitární obojky a spot-ony s čistě přírodním složením z etherických olejů a bylin.