Jak vybavit lékárničku pro psy?

Každý majitel psa, by měl být připraven na nejrůznější možné zdravotní potíže. Ve správné psí domácnosti nechybí psí lékárnička, která je vybavená prostředky k poskytnutí první pomoci, ale také prostředky pro běžnou péči o chlupatého kamaráda. Jaké věci a přípravky tedy nesmějí v lékárničce chybět a k čemu je využijete?

Prostředky pro běžnou péči

  • Roztok k čištění uší: Patří k základnímu vybavení pro psa. Správný čistič obsahuje složku na bázi oleje a poté většinou přírodní látky s dezinfekčními účinky. Měl by mít pohodlný aplikátor. Používá se jak k běžnému čištění ucha, ale i jako podpora léčby ušních onemocnění. 
  • Kleště na drápky, kleště na klíšťata: Naučit se stříhat drápky hravě zvládnete podle článku „Péče o uši a drápy“. Kleště pořiďte podle velikosti svého psa a občas zkontrolujte ostrost a stav čepelí. Kleště na klíšťata nabízí každé chovatelské potřeby pro psy a jejich pořízení je v rámci pár korun. 
  • Kvalitní šampon či mýdlo: Psy není potřeba často koupat, ale v případě velkého znečištění se vyplatí investovat do kvalitních přírodních produktů, které jsou šetrné i k pokožce alergiků a máte u nich jistotu, že po jednom použití nezpůsobí na kůži vašeho mazlíčka nepříjemné či dokonce bolestivé reakce. V žádném případě nepoužívejte na psa produkty určené pro lidi, mají odlišné pH a výrazně narušují přirozený ochranný film pokožky. Kdy a jak pejska koupat a jak dále pečovat o srst se dozvíte zde 

PAIKKA rucniky a osusky pro psy

Prostředky určené k první pomoci a ošetřování

  • Teploměr: Změna tělesné teploty je spolehlivým ukazatelem, že s vaším mazlíčkem není něco v pořádku. Tělesná teplota psa se za normálních okolností pohybuje v rozmezí 38-39°C. Nižší teplota může značit metabolické či oběhové selhání nebo šok organismu. Naopak teploty vyšší mohou značit zánět, virové nebo bakteriální onemocnění. Teploměr použijte digitální, jeho měření je rychlé a přesné, teplotu měřte v konečníku psa, pro větší komfort potřete špičku teploměru obyčejnou lékařskou vazelínou.
  • Nůžky s kulatou špičkou: Slouží například k ostříhání srsti v okolí rány nebo v případě porodu štěňat, pokud fena sama nepřekousne pupeční šňůru. Využití ale mají samozřejmě i v jiných situacích. Kulatá špička zajistí bezpečnost při manipulaci. Pořiďte nůžky z kvalitního materiálu a kontrolujte jejich ostrost. Není příjemné ve stresové situaci řešit zápolení s nůžkami, které nestříhají.
  • Injekční stříkačka bez jehly: Poslouží v případě dezinfekcí ran, které je potřeba pořádně propláchnout od nečistot. 
  • Dezinfekční prostředky:
    • Betadine: Jedná se o neštípavou, nepálivou dezinfekci na bázi jodu. Pořiďte si ji ve formě roztoku, který v případě potřeby naředíte s vodou či fyziologickým roztokem a aplikujete do rány. Betadine ve formě masti poslouží například při poranění tlapek. Betadine obecně využijte k prvotnímu ošetření ran.
    • Stříbrný sprej: Výborně slouží ke krytí ran a podporuje jejich hojení. Slouží také ke krytí operačních ran. 
    • Přírodní olej na rány: Využití si najde při ošetřování drobných ran a jizev, podporuje jejich rychlé hojení. Udržuje rány a jizvy v čistotě a působí repelentně proti hmyzu
  • Peroxid vodíku: U psů se nevyužívá k dezinfekci ran, protože by to pro ně bylo velice nepříjemné. Využití si najde jako pomocník k vyvolání zvracení, pokud pejsek sežral něco, co neměl. 3% roztok se obvykle používá v dávce 1-2ml na kilo živé váhy psa. Nejsnadněji se psovi aplikuje pomocí stříkačky, kdy mu otevřete tlamu a obsah stříkačky vpravíte přímo do krku. Aplikaci provádějte pomalu, ať má pes čas dávku spolknout a nevdechne ji. Peroxid ovšem nepoužívejte v případě, že pes sežral ostrý předmět. A jeho použití má smysl do hodiny od pozření nevhodného jídla.
  • Přípravky k zastavení průjmu: V minulosti se k tomuto účelu běžně používalo živočišné uhlí. To však mění barvu stolice a není poté možné poznat případnou krev ve stolici. Od jeho používání se tedy už upustilo a nahradily ho Smecta a Enterozoo gel. 
    • Smectu rozmíchejte ve vodě a psovi aplikujte do tlamy stříkačkou, případně zamíchejte do krmení, ale dbejte na jeho snězení. 
    • Enterozoo je bezbarvý gel bez chuti a zápachu, který můžete rozmíchat ve vodě, přidat do krmení nebo aplikovat přímo do tlamy. Obsahuje organický křemík a vodu a má schopnost na sebe navázat toxiny a stolicí je odvést ven z těla. Hodí se tak pří otravách a střevních obtíží. 
  • Oční kapky: Do oka nikdy neaplikujte oční kapky s léčivy bez předchozího vyšetření a domluvy u veterináře. V lékárničce ale můžete mít kapky či roztok na bázi klasické borové vody nebo modernějšího OcuFlash roztoku. Ty můžete bez obav aplikovat do oka v případě vypláchnutí cizího tělesa nebo potížím s třetím víčkem či jako první pomoc před návštěvou veterináře při podezření na zánět.
  • Obinadla, náplasti, adhezivní bandáž, sterilní čtverečky: Pomocníci k obvazu ran. Mějte na paměti, že mezi kůži psa a obinadlo musíte umístit ještě vrstvu vaty, abyste předešli otlakům a škrcení. Vrchní vrstvou obvazu by měla být adhezivní bandáž, která je samodržící a udržuje obvaz v čistotě. 

Tipy navíc

  • Límec: Límec ve správné velikosti můžete mít doma pro případ, že pes trpí alergií a často si olizuje osypaná místa na těle. Zamezí olizování ran i v jiných případech. 
  • Léky proti alergické reakci: Běžně se u psů podávají antihistaminika určená primárně pro lidskou potřebu. Můžete mít doma například Fenistil kapky, Zyrtec, Zodac a jiné. Jejich použití ale vždy alespoň telefonicky konzultujte s veterinářem. 
  • Probiotika: Využijete při léčbě antibiotiky, při průjmech. Podporují správné osídlení střev mikroorganismy a správné trávení. Používejte pouze ty výhradně určené pro psy.