Jak vybavit lékárničku pro psy?

Každý majitel psa, by měl být připraven na nejrůznější možné zdravotní potíže. Ve správné psí domácnosti nechybí psí lékárnička, která je vybavená prostředky k poskytnutí první pomoci, ale také prostředky pro běžnou péči o chlupatého kamaráda. Jaké věci a přípravky tedy nesmějí v lékárničce chybět a k čemu je využijete?

Prostředky pro běžnou péči

 • Roztok k čištění uší: Patří k základnímu vybavení pro psa. Správný čistič obsahuje složku na bázi oleje a poté většinou přírodní látky s dezinfekčními účinky. Měl by mít pohodlný aplikátor. Používá se jak k běžnému čištění ucha, ale i jako podpora léčby ušních onemocnění. 
 • Kleště na drápky, kleště na klíšťata: Naučit se stříhat drápky hravě zvládnete podle článku „Péče o uši a drápy“. Kleště pořiďte podle velikosti svého psa a občas zkontrolujte ostrost a stav čepelí. Kleště na klíšťata nabízí každé chovatelské potřeby pro psy a jejich pořízení je v rámci pár korun. 
 • Kvalitní šampon či mýdlo: Psy není potřeba často koupat, ale v případě velkého znečištění se vyplatí investovat do kvalitních přírodních produktů, které jsou šetrné i k pokožce alergiků a máte u nich jistotu, že po jednom použití nezpůsobí na kůži vašeho mazlíčka nepříjemné či dokonce bolestivé reakce. V žádném případě nepoužívejte na psa produkty určené pro lidi, mají odlišné pH a výrazně narušují přirozený ochranný film pokožky. Kdy a jak pejska koupat a jak dále pečovat o srst se dozvíte zde. 

Prostředky určené k první pomoci a ošetřování

 • Teploměr: Změna tělesné teploty je spolehlivým ukazatelem, že s vaším mazlíčkem není něco v pořádku. Tělesná teplota psa se za normálních okolností pohybuje v rozmezí 38-39°C. Nižší teplota může značit metabolické či oběhové selhání nebo šok organismu. Naopak teploty vyšší mohou značit zánět, virové nebo bakteriální onemocnění. Teploměr použijte digitální, jeho měření je rychlé a přesné, teplotu měřte v konečníku psa, pro větší komfort potřete špičku teploměru obyčejnou lékařskou vazelínou.
 • Nůžky s kulatou špičkou: Slouží například k ostříhání srsti v okolí rány nebo v případě porodu štěňat, pokud fena sama nepřekousne pupeční šňůru. Využití ale mají samozřejmě i v jiných situacích. Kulatá špička zajistí bezpečnost při manipulaci. Pořiďte nůžky z kvalitního materiálu a kontrolujte jejich ostrost. Není příjemné ve stresové situaci řešit zápolení s nůžkami, které nestříhají.
 • Injekční stříkačka bez jehly: Poslouží v případě dezinfekcí ran, které je potřeba pořádně propláchnout od nečistot. 
 • Dezinfekční prostředky:
  • Betadine: Jedná se o neštípavou, nepálivou dezinfekci na bázi jodu. Pořiďte si ji ve formě roztoku, který v případě potřeby naředíte s vodou či fyziologickým roztokem a aplikujete do rány. Betadine ve formě masti poslouží například při poranění tlapek. Betadine obecně využijte k prvotnímu ošetření ran.
  • Stříbrný sprej: Výborně slouží ke krytí ran a podporuje jejich hojení. Slouží také ke krytí operačních ran. 
  • Přírodní olej na rány: Využití si najde při ošetřování drobných ran a jizev, podporuje jejich rychlé hojení. Udržuje rány a jizvy v čistotě a působí repelentně proti hmyzu
 • Peroxid vodíku: U psů se nevyužívá k dezinfekci ran, protože by to pro ně bylo velice nepříjemné. Využití si najde jako pomocník k vyvolání zvracení, pokud pejsek sežral něco, co neměl. 3% roztok se obvykle používá v dávce 1-2ml na kilo živé váhy psa. Nejsnadněji se psovi aplikuje pomocí stříkačky, kdy mu otevřete tlamu a obsah stříkačky vpravíte přímo do krku. Aplikaci provádějte pomalu, ať má pes čas dávku spolknout a nevdechne ji. Peroxid ovšem nepoužívejte v případě, že pes sežral ostrý předmět. A jeho použití má smysl do hodiny od pozření nevhodného jídla.
 • Přípravky k zastavení průjmu: V minulosti se k tomuto účelu běžně používalo živočišné uhlí. To však mění barvu stolice a není poté možné poznat případnou krev ve stolici. Od jeho používání se tedy už upustilo a nahradily ho Smecta a Enterozoo gel. 
  • Smectu rozmíchejte ve vodě a psovi aplikujte do tlamy stříkačkou, případně zamíchejte do krmení, ale dbejte na jeho snězení. 
  • Enterozoo je bezbarvý gel bez chuti a zápachu, který můžete rozmíchat ve vodě, přidat do krmení nebo aplikovat přímo do tlamy. Obsahuje organický křemík a vodu a má schopnost na sebe navázat toxiny a stolicí je odvést ven z těla. Hodí se tak pří otravách a střevních obtíží. 
 • Oční kapky: Do oka nikdy neaplikujte oční kapky s léčivy bez předchozího vyšetření a domluvy u veterináře. V lékárničce ale můžete mít kapky či roztok na bázi klasické borové vody nebo modernějšího OcuFlash roztoku. Ty můžete bez obav aplikovat do oka v případě vypláchnutí cizího tělesa nebo potížím s třetím víčkem či jako první pomoc před návštěvou veterináře při podezření na zánět.
 • Obinadla, náplasti, adhezivní bandáž, sterilní čtverečky: Pomocníci k obvazu ran. Mějte na paměti, že mezi kůži psa a obinadlo musíte umístit ještě vrstvu vaty, abyste předešli otlakům a škrcení. Vrchní vrstvou obvazu by měla být adhezivní bandáž, která je samodržící a udržuje obvaz v čistotě. 

Tipy navíc

 • Límec: Límec ve správné velikosti můžete mít doma pro případ, že pes trpí alergií a často si olizuje osypaná místa na těle. Zamezí olizování ran i v jiných případech. 
 • Léky proti alergické reakci: Běžně se u psů podávají antihistaminika určená primárně pro lidskou potřebu. Můžete mít doma například Fenistil kapky, Zyrtec, Zodac a jiné. Jejich použití ale vždy alespoň telefonicky konzultujte s veterinářem. 
 • Probiotika: Využijete při léčbě antibiotiky, při průjmech. Podporují správné osídlení střev mikroorganismy a správné trávení. Používejte pouze ty výhradně určené pro psy. 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení