Záleží při výběru kočky na jejím pohlaví?

Jste spíše příznivcem koček více než psů a rozhodujete se o jejím pořízení? Máte jasno v tom, jestli pořídit kočku s PP nebo z útulku, ale ještě jste se nerozhodli pro pohlaví? Je chov kocourů odlišný od chovu koček a lze je chovat pohromadě? 

Kocouři

Mezi lidmi panuje názor, že kocouři bývají dominantnější a agresivnější vůči svému majiteli. Není to však úplně pravda. Většinou lidé označují jako dominantní a agresivní kočku, tu která je pravděpodobněji vystresovaná nebo má zcela jiný problém. 

Kocouři jsou hravější, energičtější. Sklony k agresivitě mívají v období páření, pokud nejsou vykastrovaní. Jsou-li zavření v bytě bez možnosti jít ven, můžou svoji frustraci řešit agresí vůči majiteli nebo ničením vybavení domácnosti. 

Kočky

Kočky jsou obvykle mazlivé a přátelské, ale také mezi nimi nalezneme divočejší povahy. V období říje jsou nekastrované kočky nervózní, projevují se hlasitým mňoukáním, mohou odmítat krmení či naschvál močit mimo kočičí toaletu. 

  • Víte, že první mrouskání (říje) může nastat u koček už v 6 měsících života? Trvá 3-7 dní a opakovat se může 1x za měsíc, ale klidně i každé 2-3 týdny.
  • Nekastrované kočky vás tak více potrápí než ty kastrované. Mrouskání je zátěž pro organismus a způsobuje určitou míru stresu, která se negativně odráží na chování jedince.

Zatím tedy není důvod myslet si, že jedno pohlaví je horší než to druhé. Povaha kočky záleží hlavně na:

  • Plemeni
    • Mainská mývalí, norská lesní, perská kočka, burmila či ragdoll bývají klidnější a vhodné i k dětem 
    • Mezi kočky s divokou a hravou povahou můžeme zařadit například barmskou kočku, evropskou kočku či kanadské spynxe, mezi divočejší kočky můžeme zařadit také kočku bengálskou, která je ale také velmi učenlivá.
  • kvalitě zážitků a zkušenostech z raného kotěcího období
    • zde opravdu záleží, z jakého prostředí kotě pochází a jaké zážitky mělo na startu svého života, všechny negativní zážitky se projeví i na jeho budoucím chování a povaze 

Prostředí, nemoci, výplň volného času

Tyto faktory také ovlivní, jak se bude kočka chovat, nehledě na pohlaví. 

Nemocné kočky se často straní majitele, nemají zájem o krmení ani hraní. Při dlouhodobé bolesti nebo nepohody se mohou začít projevovat i agresivitou.

Prostředí, ve kterém kočka žije, ovlivňuje její spokojenost a pohodu. V článku „Jak vybrat pelíšky pro kočky“ jsme se věnovali správnému výběru a umístění pelíšků. Kočka také potřebuje nějaké stimuly, které ji donutí k aktivitě a zaměstnají hlavu, i když se může zdát, že většinu času kočky prospí. K tomu výborně slouží nejrůznější hračky pro kočky a čas strávený hraním si společně s vámi. Chvíle nudy vyplní i chytře umístěná škrabadla. 

Kočkám také často vadí nevhodně umístěné misky pro kočky na krmení, špinavá kočičí toaleta nebo časté změny v domácnosti. Všechny tyto detaily ovlivňují náladu a chování vaši kočičky.

Chov více koček pohromadě

Některé kočky jsou silně teritoriální a ve společné domácnosti jinou kočku nesnesou. Pokud si pořídíte více koťat nebo mladých koček najednou, jsou schopny utvořit si jakousi smečku a vytvořit si v ní vlastní hierarchii. Stejně tak pokud pořídíte kotě k mladému jedinci nebo klidnému seniorovi. Ovšem ohlídejte, aby kotě seniora příliš moc nezatěžovalo a raději ho zaměstnejte zábavou v podobě hraček, hlavolamů a společně stráveného času. A seniorovi zajistěte klidné místo, kam se může před kotětem schovat.

Co se týče soužití kočky a kocoura v jedné domácnosti, nebývá v něm problém, ale musíte zamezit páření. Kočkám je jedno, kdo je jejich partner a tak se mezi s sebou páří i příbuzní. Nechtěných koťat jsou plné útulky či ulice ovládané toulavými jedinci. Pro psychickou pohodu vašich zvířat je vždy nejvhodnější kastrace. 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení