Na tomto webu právě probíhají úpravy. Děkujeme za pochopení a trpělivost.

Péče o kočičí chrup

Přijde vám čištění kočičího chrupu jako holý nesmysl? Bojíte se, že se Vaše předoucí chlupatá kulička změní v divokého tygra jen co zahlédne kartáček? Má opravdu smysl čistit kočce zuby a jak často byste to měli dělat?

Jak kočičí chrup vypadá

Každý živočišný druh má specifický typ zubů podle typu potravy, kterou přijímá. Kočka je striktní masožravec, a proto má v tlamičce zuby různých tvarů, které mají svůj daný účel.

  • Velké špičáky slouží k uchopení a usmrcení kořisti, snadno propíchnou kůži.
  • Třenové zuby a stoličky ukrajují menší sousta, aby je mohla kočka snadno spolknout.
  • Drobné řezáky slouží k okusování a odškrabávání malých kousků masa od kosti. Zároveň pomáhají s péčí o srst a drápky.

Koťata se rodí bezzubá, mezi 2.-4.týdnem se začnou prořezávat první „mléčné zuby“ a do konce 6. týdne má kotě 26 dočasných zubů, tedy 12 řezáků, 4 špičáky, 10 třenových zubů.

Výměna chrupu začne poměrně brzy, mezi 4.-7. měsícem života. To může doprovázet neklid kočky, sníženou chuť k jídlu, zvýšené slinění, někdy i zvýšená teplota. Přezubování obvykle začíná od malých řezáků v přední části tlamy, přes špičáky až k větším třenovým zubům.

Po skončení přezubování má kočka celkem 30 trvalých zubů. Kromě 12 řezáků, 4 špičáků a 10 třenových zubů, přibydou v tlamě kočky ještě 4 stoličky.

Fyziologický skus je klešťový nebo nůžkový. Předkus znamená, že je horní čelist o hodně víc vpředu než dolní čelist. Při podkusu jsou dolní řezáky přes horní. Pro zařazení do chovu je předpokladem správný skus a kompletní chrup.

Hračky pro kočky NUFNUF

Kontrola a péče o dutinu ústní

Kontrola a péče o dutinu ústní by měla pro majitele i kočku znamenat běžnou rutinu stejně jako pravidelná péče o srst. Čím mladší kočka, tím rychleji si kontrole navykne, ale zoufat nemusí ani majitelé starších koček, kteří chtějí s kontrolováním teprve začít. Ideální je kočku nejprve unavit společnou hrou s hračkou pro kočky. Pokud nezvládáte kontrolu sami, přizvěte si na pomoc druhou osobu, která kočku zafixuje přitlačením k podložce na zadní části těla a držením za volnou kůži na krku.

Při kontrole byste neměli objevit: zarudlé dásně, nánosy zubního kamene, barevné tečky nebo díry na zubech, zápach. Problémy se zuby může značit i snížená chuť k jídlu nebo úplné odmítání tvrdého krmiva.

Samotné čištění provádějte alespoň jednou týdně následujícím způsobem

  • Pořiďte zubní kartáček pro kočky nebo vhodnou alternativu, jakou je jednosvazkový kartáček pro lidi nebo kartáček pro nejmenší děti. Nouzově a pro první nácvik postačí i čistá gáza.
  • Vyberte vhodnou zubní pastu s oblíbenou příchutí, kterých chovatelské potřeby nabízí již nepřeberné množství. Nikdy nepoužívejte zubní pastu pro lidi, obsahuje látky kočkám nebezpečné.
  • Posaďte se na pohodlné místo a vezměte si zvíře na klín. Nechte očichat a ochutnat zubní pastu.
  • Zvedněte horní ret kočky a jemným krouživým pohybem vyčistěte vnější povrch zubů a dásní.
  • Pokud se podaří, opakujte stejný postup i u dolního rtu.
  • Máte-li doma opravdovou kočičí pohodářku, zkuste otevřít její ústa víc a dostat se i na vnitřní stranu zubů.

Tipy na závěr

Zdravých zubů a dásní docílíte společně s pravidelným čištění i vhodnou a kvalitní stravou. Nezapomínejte ani na vhodné pamlsky. Například kuřecí pamlsky jsou pouze z masa, neštěpí se díky šetrnému sušení a posilují žvýkací svaly.

Plak a bakterie v něm pomáhají odstraňovat také vhodně zvolené hračky pro kočky, podívejte se například na kožené hračky z hovězí kůže. Kousání takové hračky přirozeně obrušuje zubní plak.

K čištění zubů můžete použít i speciální enzymatické roztoky určené k přidání do misky s vodou. Nabízejí je veterinární lékaři i chovatelské potřeby. Enzymy určené k odstranění plaku a bakterií jsou obsažené i v zubních pastách pro zvířata.