5 základních psích dovedností | výcvik snadno a rychle

Napsali jsme seznam tipů, návodů a triků, které vám pomohou s výcvikem štěněte. Ale někdy je potřeba přeškolit i staršího psa a tyto kroky lze dobře aplikovat i na seniory. Začněme!

1. Ke mně!

Nejdůležitější psí dovedností je zavolání. Je dobré psa povel naučit co nejdříve, může pomoci v kritických situacích i se záchranou života vašeho psa.

  • Vše začíná důvěrou: hrajte se se svým psem (tipy na hraní zde!) a odměňte je okamžitě, když k vám přijdou.
  • Povel „ke mně“ cvičte, když máte kolem sebe nejmenší množství rušivých vlivů a vaše štěně má dobrou náladu.
  • Pomalu se pohybujte ven a mezi rozptýlení každodenního života.
  • Povel cvičte pravidelně a odměňujte pamlsky pro psy. Tento povel musí Váš pes ovládat ze všech nejlépe.

 

2. Chůze na vodítku

Naučte své štěně, aby vás následovalo a cvičte chůzi doma s pamlskem v ruce. Poté přejděte k připnutí vodítka. Když se vodítko napne, zastavte se. Uvolněte vodítko a pochvalte štěně. Poté pokračujte v chůzi. Cílem je naučit psa, že tažením se nedostane dopředu.

3. Trénink vykonávání potřeby venku

Pamatujte, že štěňátka jsou psí miminka a nedokážou dlouho vydržet s vykonáváním potřeby. Berte své štěně často ven: po jídle, pití, hraní a probuzení.

Když dojde k nehodě, nevěnujte psovi pozornost, jen rychle ukliďte a jděte dál.

Procházky a chození "na záchod" oddělujte. Štěňata jsou z prvních procházek a poznávání světa tak nadšená, že se nedokáží zastavit a vykonat potřebu. Proto pokud chcete aby vykonalo svou potřebu, tak se zastavte, zůstaňte v jeho blízkosti. Choďte i na stejné místo a vyčkejte. Po vykonání potřeby štěně vždy pochvalte a můžete vyrazit na procházku nebo zpět domů. 

4. Povel zůstaň (čekej)

Povel zůstaň (čekej) se vám bude hodit, aby štěně počkalo, než mu dáte jídlo, než otevřete dveře apod. Pes se tím učí trpělivosti. Povel štěně naučíme tak, že mu řekneme povel  a odejdeme pár kroků od něj. Při ustupování, opakujte povel. Potom se se na chvilku zastavte. Pokud štěně vydrží, tak jej pochvalte a odměňte.

5. Ne!

Opatrně používejte povel „ne“, aby pro štěně neztratilo význam. Povel "ne" je nejlepší uložit pro situace, kdy se pes chystá udělat něco nebezpečného. Zkuste častěji odměňovat při uposlechnutí povelu a méně používat povel "ne" nebo trestat, když neuposlechnou.