Na tomto webu právě probíhají úpravy. Děkujeme za pochopení a trpělivost.

Pes v posteli | Jak se rozhodnout?

Mezi pejskaři nenajdeme ožehavější téma, než je společný spánek se čtyřnohým kamarádem. Jistě jste i vy byli před příchodem štěňátka pevně rozhodnutí, že pes do postele nepatří, ale pak stačil jeden smutný psí pohled a bylo jasno. Jak to tedy je? Má společné spaní vliv na chování a dominanci psa? Může pes v posteli způsobit svému majiteli nějaké zdravotní potíže? A jaké jsou výhody a nevýhody společného spaní?

Jak se rozhodnout?

Předem je potřeba si uvědomit, že známé pořekadlo „Starého psa novým kouskům nenaučíš“ bude v případě sdílení jedné postele platit dvojnásob. Pokud si zvířátko naučíte chodit do vaší postele a později zjistíte, že vám to nevyhovuje, bude jeho odnaučování hodně složitý úkol. Mnohem jednodušší je naučit psa na vlastní pelech a jeho klidné místo k odpočinku. Se správným výběrem pelechu vám může pomoci například článek: „Jaký pelech pro psa pořídit“, kde se také dočtete o možnosti jeho umístění v blízkosti vaší postele, což je nejspíše nejvhodnější kompromis.

Neexistují však žádná jasná pravidla, která určí, zda postel se psem sdílet či nikoliv. Zda váš pes může či nemůže spát s vámi v posteli, záleží jen na tom, jestli vy sami chcete a zda je pes dostatečně zralý na to, aby to zvládl. Zvažte hned několik základních kritérií.

  • Pes vydrží spát celou noc, aniž by potřeboval vyvenčit.
  • Dokáže zůstat na místě nebo ve svém pelechu, aniž by kňučel nebo plakal, že chce ven.
  • Není ani tak drobný, že byste mu mohli ublížit, ani tak obrovský, že by mohl ublížit on vám.

Nevýhody spaní se psem

Jakkoliv příjemné může být usínání s přítulným hřejivým chlupáčem, může se vyskytnout hned několik komplikací.

  • Rušení vašeho spánku. Psi mají tendence být vrtkaví a jsou náchylní ke zvláštnímu chování ve spánku jako je chrápání, běh nebo škubání. Váš pes by vás mohl probudit uprostřed noci škrábáním, protahováním se nebo "kopáním" do přikrývky, dokud mu nebude pohodlnější. Časté probouzení z tvrdého REM spánku může vést k tomu, že se ráno nebudete cítit odpočinutí. Také si vybírají místa na posteli, kam byste se nejraději natáhli vy. To může způsobit situaci, kdy se náhodou protáhnete a kopnete tak do svého psa, nebo se přetočíte na místo, kde byste se cítili pohodlněji, ale toto místo už zabral váš pes.
  • Zhoršení vašich alergií. Přestože nejste alergičtí na srst domácích mazlíčků, psi často sbírají a přenášejí dál alergeny jako je tráva a pyl. Pokud těmito alergiemi trpíte, mohl by být nápad pustit psa do své ložnice, natož do postele, docela špatný. Zvířata, si také domů na srsti i tlapkách nosí nejrůznější choroboplodné zárodky, ale také exkrementy jiných živočichů.

Špína, chlupy a prach jsou navíc živnou půdou pro roztoče na něž je velká část lidské populace také alergická.

  • Neshody s partnery. Svolení, aby váš pes mohl přijít v noci mezi vás a vašeho partnera, by mohlo narušit určitý druh intimity, která upevňuje manželství a vztahy. Dokonce někteří psi mohou začít žárlit a rozhodnou se "chránit" jednoho partnera před tím druhým. Pokud váš partner nebo váš pes projevuje známky žárlivosti, je čas zrušit psí privilegium na lůžko.
  • Teritoriální chování a agrese. Někteří psi začnou vnímat postel jako součást svého teritoria a mohou vykazovat známky střežení si vlastních zájmů nebo dokonce agrese spojené se statusem, ve kterém neuznávají autoritu svého páníčka.

Obecně platí pravidlo, že pokud se váš pes nedostane snadno do postele a z ní, pak není ideální ho zvát nahoru. Pro malé psy, kteří musí seskakovat dolů, je vhodné pořídit sklopnou rampu, aby mohli snáze vylézt či slézt, tu využijete i později u psích seniorů, kteří už mají potíže s pohybem nebo jako pomůcku při nastupování do auta.

Proč se o postel podělit?

Pes v posteli má pozitivní vliv na naši psychiku. Působí totiž uklidňujícím dojmem, takže i spánek člověka je mnohem kvalitnější a klidnější (pokud nemáte zrovna „kopače“ nebo psa, který pořádá pravidelné noční obchůzky). Sdílené lože také posiluje váš vztah s pejskem, což se může hodit při výchově a výcviku. Jen si dejte pozor, aby příliš silné pouto nevedlo u zvířat k separační úzkosti. To znamená, že bez vás pes nevydrží ani chvíli o samotě. Jakmile bude doma sám, může neustále štěkat, kňučet nebo ničit vybavení bytu.

Přítomnost psa má uklidňující účinky na nervový systém člověka. Právě proto se psi využívají ke canisterapii. Jestliže do postele večer uleháte po dni plném stresu a nervů, heboučká srst a pravidelný dech vás rychle zbaví napětí. Jejich přítomnost ocení i lidé, kteří trpí depresemi nebo úzkostmi.

Zajímavosti na závěr

Všimli jste si, že někteří chlupáči spí pod peřinou a jiní třeba na polštáři? Výběr místa dokáže o charakteru zvířete nebo vašem vztahu s ním mnoho říct. Poloha psa v posteli je určitým komunikačním kanálem. Co vám sděluje, když spí u vašich nohou, v klubíčku nebo pod peřinou?

  • V nohách: jestli pes spí v části postele, kde máte nohy, nejspíš sebou při spaní hodně házíte a on chce mít na spánek klid.
  • V klubíčku: pes spící ve vaší těsné blízkosti v klubíčku vám dává najevo, že se s vámi cítí bezpečně.
  • Spí mezi vámi: pokud se chce pes vměstnat mezi vás a partnera, může jít o znak žárlivosti.
  • Pod peřinou: pes, který spí pod peřinou, miluje vaši vůni a teplo.
  • Okraj postele: na okraji postele spí psi, kteří chtějí mít kontrolu nad okolím. Chtějí vás chránit a být vám nablízku.
  • Na nohou: pokud si pes lehne přímo na vaše nohy nebo mezi kolena, hledá nejklidnější místo na spaní.