Péče o psa v zimě | Buďte připravení

Poslední listí ze stromů už pomalu opadlo, teploty stále více klesají k nule a blíží se první mrazíky, možná i sníh. Je potřeba se s pejsky nějak více připravit nebo je zimní období nenáročné? Jaký vliv má zima na štěňata nebo seniory a musíme upravovat prostředí či stravu? A jak je to s vycházkami se psy?

Zima a její nástrahy

V létě musíme psovi hlídat pitný režim a chránit ho proti přehřátí, na jaře a na podzim je potřeba připravit se na útok různých parazitů. Zima také skrývá své specifické nároky na pejskaře a jejich chráněnce. Jaké to jsou?

 • Prochladnutí 
 • Omrzliny
 • Onemocnění dýchacího aparátu

Už při samotném výběru psa musíte myslet na zimní období a náročnost daného psa. Uvědomit byste si měli, kde bude pes celoročně pobývat. Jestli chcete mít svého kamaráda v bytě nebo mu vytvoříte místo venku. Je jasné, že některá plemena jako jsou například český strakatý pes, sibiřský husky a jiná, snesou pobyt venku s přehledem a bez obtíží. Naopak u pražských krysaříků, čivav či peruánských naháčů je nemyslitelné, aby zimu strávili ve venkovním kotci či boudě. 

Péče podle typu srsti

Hustota a typ srsti hrají v zimě důležitou roli. O tom jak pečovat o jednotlivé typy srsti jsme psali v článku „Péče o srst-jak často koupat a česat?“. Psi, kteří mají srst s podsadou, snášejí zimu lépe a vyjma pravidelného vyčesávání není potřeba zvýšená péče. Psy s hladkou, kudrnatou nebo drsnou srstí bez podsady a také bezsrstá plemena je vhodné venku chránit oblečky. Ty jsou perfektním řešením proti teplotnímu šoku, tráví-li pes většinu času ve vyhřátém bytě.

 • Obleček pro psy by neměl podléhat módním výstřelkům 
 • Volte takové oblečky, které jsou vyrobeny z funkčních materiálů jako je například softshell
 • Obleček by měl hlavně zakrývat záda psa, odpuzovat vodu a nečistoty a neměl by bránit přirozenému pohybu 
 • Doma není potřeba psovi oblečky nasazovat, dokonce hrozí i riziko přehřátí

Ani v zimním období se nemusíte vyhýbat koupeli psa, pokud to stav jeho srsti vyžaduje. Dbejte však na správné načasování a výběr vhodných produktů. Koupání si naplánujte tak, aby na poslední večerní venčení odcházel pes dokonale suchý. Srst po koupeli pečlivě vysušte savým ručníkem, pomoci si můžete i fénem určeným pro psy. Co se výběru produktů týče, volte raději přírodní mýdla či šampony, které nenaruší přirozený ochranný mastný film kůže. 

Seniory a štěňata nikdy nenecháváme ve venkovním kotci či boudě a chráníme před prochladnutím.

Strava v zimním období

Venkovní psi

Psi, kteří žijí celoročně venku, jsou závislí na kvalitní stravě. Ta by měla obsahovat vysoké procento vitaminů a minerálů a také kvalitní tuky a bílkoviny. Venkovním psům se doporučuje přibrat před zimou 1-2 kilogramy tuku, který pomůže regulovat tělesnou teplotu. 

 • Přibírání by však mělo být pozvolné a pomalé a začít můžete už na podzim
 • Příliš rychlé nabrání hmotnosti může způsobit poškození pohybového aparátu, srdeční onemocnění nebo cukrovku.

I v zimě musíte hlídat pitný režim psa. Je nutné pravidelně kontrolovat misky pro psy na vodu a její zamrzání. Požírání ledu a sněhu není náhrada pitného režimu a dokonce může způsobit i vážná poranění trávicího traktu (v případě ledu) a také záněty žaludku (v případě sněhu). Misku tedy pravidelně kontrolujte a doplňujte. Pomoci vám může horká voda, která venku prakticky ihned zchladne na přijatelnou teplotu a rozmístění více misek stejně jako v letním období. Občas můžete přidat nesolený teplý vývar, který dodá i potřebné vitaminy a minerály.

Psi bytoví

Psi obývající celoročně dům či byt mají v zimě větší tendenci přibírat na váze. Důvodem je snížená frekvence přirozeného pobytu venku či nuda. Na rozdíl od psů venkovních je u těchto psů přibírání nežádoucí, a pokud se tak stane, je nutné přidat na intenzitě pohybu a zábavy a snížit krmnou dávku. 

 • Pohyb můžete zajistit i přímo doma bez nutnosti vycházek za pomocí her s hračkami. Zkuste třeba akční přetahovanou s hračkou pro psy Strelka - uzel, nebo aportování motivačního míčku.
 • Někdy je k pohybu v zimním období potřeba motivovat spíše sebe než psa. Pořiďte si třeba zbrusu nový set obojku a vodítka, se kterým se budete chtít ve městě ukázat.

Péče o tlapky a nástrahy procházek

Tlapky psů potřebují v zimě zvýšenou péči. Nevadí jim ani tak mráz a sníh, jako posypové soli a nemrznoucí směsi. Tlapky můžete ochránit pomocí obyčejné vazelíny, kterou před procházkou natřete na polštářky tlapek. Při velkých a extrémních mrazech s ní pak natřete i další neosrstěná místa na těle psa. Po příchodu domů tlapky otřete a umyjte ve vlažné vodě. Pokud má váš pes dlouhou srst v meziprstí, je dobré ji ostříhat na krátko. Nedrží se na ni pak kusy sněhu, které zamrzají a způsobují nepěkná poranění. 

Procházky rozproudí krev, protáhnou tělo a udrží psa v kondici. Nenechávejte psa jen tak postávat, ale udržujte ho v pohybu. Nedovolte ležení na studené zemi, hrozí riziko prochladnutí a nepříjemný zánět močového měchýře. Pozor dejte na kluzké plochy a led, hrozí zlomeniny. Postávání na kovovém povrchu může způsobit nepříjemné lokální omrzliny.

Seniory a štěňata bereme v zimním období spíše vícekrát na kratší čas. Rozhodně se ale pobytu venku s nimi nevyhýbáme. Štěňatům pobytem na sněhu podporujete jejich socializaci a seniorům zase zpestříte jejich dny.

Drobná poranění tlapek či jiných částí těla způsobené sněhem a ledem

 • Postižené místo vždy pečlivě omyjte čistou vodou
 • Dokonale osušte
 • Dezinfikujte neštípavou dezinfekci
 • K podpoře hojení pomůže přírodní olej na rány

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení