Březost, porod štěňat a péče o psí novorozence

Březost a následný porod je pro feny obrovskou fyzickou i psychickou zátěží. Tento stav s sebou přináší i řadu možných komplikací, na které byste měli být připraveni a kvůli kterým je důležité dobře si rozmyslet zda březost a následnou péči o štěňata podstoupíte. Jak březost u fen probíhá a jaká je následná péče o psí novorozence? Co všechno je potřeba před narozením štěňat zařídit?

Březost

Březost je doba od oplodnění vajíčka spermiemi až do porodu štěňat. U fen trvá v průměru 63 dní, přičemž délka se může mírně lišit v závislosti na plemeni. Normální doba porodu je povážována 58-71 den od krytí.

V první půlce březosti není potřeba s fenou zacházet nijak zvláštně. Můžete pozorovat nechutenství, některé feny se zklidní a více přilnou k majiteli, některé už od začátku vyhledávají svůj klid v pelechu pro psy a stanou se línějšími.

Zátěž volíme střední a krmíme stravou na kterou je fena zvyklá. Diagnostika březosti je možná 21-28 den po krytí, standardně se k ní využívá metoda ultrasonografu. Po potvrzení březosti je vhodná doba k postupným přípravám na porod, především je nutné zajistit:

 • Kvalitní strava. Po potvrzení březosti postupně zařazujte krmení pro březí feny. Správné rozložení potřebných živin zajistí v tomto případě krmivo pro štěňata. Nikdy však nekrmte březí feny krmením pro štěňata obřích plemen. Krmnou dávku rozložte alespoň na 3x denně. Rostoucí děloha utlačuje střeva a žaludek a fena není schopná pozřít celou dávku najednou. Ohlídejte zdroj bílkovin v krmivu, měl by být z masa a masové moučky. Fenu nijak zvlášť nepřekrmujte, nadváha by mohla zkomplikovat samotný porod. Po něm by fena měla vážit pouze o 5-10% více než před zabřeznutím. 
 • Porodní bedna. Poslední 2 týdny březosti bude mít fena silný hnízdící reflex. Pro tuto dobu je ideální mít nachystaný porodní box, který na několik následujících týdnů nahradí pelech pro psy. Box lze zakoupit v chovatelských potřebách pro psy nebo vlastnoručně vyrobit. Měl by být z omyvatelného odolného materiálu, vystlaný ručníky, dekami, prostěradly nebo savými podložkami. Mějte jich dostatečnou zásobu  i na výměnu. Na box zvykejte fenu pomalu a klidně. Umístění zvolte v teplé klidné místnosti. Velikost takovou, aby si fena mohla pohodlně lehnout.
 • Odčervení a očkování. Řádně očkovaná by fena měla být před krytím. Březí feny očkovat nelze. Odčervení proveďte před krytím a poté 35.den březosti. 
 • Veterinář. Před porodem je vhodné domluvit se s vaším veterinářem na případné pomoci s porodem ať už jeho osobní přítomností nebo pohotovostí na telefonu, kdy máte jistotu, že v případě komplikací se máte na koho obrátit. 

Příznaky porodu a porod

 • Poslední týden před porodem může fena výrazně snížit příjem krmiva. 
 • Odchod hlenové zátky. Cca 7 dní před porodem odteče z vulvy hlenový medově zbarvený výtok.
 • Den před porodem je fena neklidná, hledá a připravuje si pelíšek.
 • V den porodu fena může úplně odmítat krmení, zrychleně dýchá.
 • Tělesná teplota poklesne o 1-1,5°C, poté by se měl porod rozběhnout do 12 hodin.
  • Fáze otevírací může trvat 6-12 hodin. Objevují se první stahy, otevírá krček děložní. Fena je nervozní, vstává a lehá si, otačí se za břichem. Tato fáze končí objevením se plodových obalů.
  • Fáze vypuzovací, tedy vlastní porod trvá 4-6 hodin, u velkých plemen psů klidně i 12 hodin. Odteče plodová voda po ní by mělo dojít k porodu prvního štěněte do 30-45 minut. Interval mezi štěňaty může být 10-30 minut, někdy ale až 3 hodiny.
  • Fáze poporodní je určená pro vytlačení posledního lůžka. Obvykle trvá kolem 10 minut až 1 hodiny.

Samotný porod sledujte z povzdálí a pokud se vše jeví v pořádku, nijak do něj nezasahujte. Fena by měla sama roztrhnout plodový obal a překousnout pupeční šňůru. Pokud se tak nestane, musíte zakročit vy. Pupeční šňůru podvažte nití a pupeční pahýl dezinfikujte, postačí lékařský líh z lékárny, k dalšímu ošetřování můžete zvolit přírodní olej na rány. 

Fena také po porodu každé štěně olíže, zbaví ho tak zbytků plodových obalů a především nastartuje normální dýchání. V případě, že se fena k opečovávání nemá, musíte opět zakročit vy. 

 • Opatrně vezměte štěně do ruky, dejte pozor, štěňata těsně po porodu jsou velmi kluzká. 
 • Vysajte zbytky plodové vody z tlamy a čenichu, pomůže vám injekční stříkačka bez jehly.
 • Štěně třeme ručníkem hlavně v oblasti hrudníku dokud nejeví známky oživení. 
 • Zkontrolujte tlamičky kvůli případnému rozštěpu patra, štěňata zvažte a označte barevnými šňůrkami nebo obojky pro rozlišování štěňat.
 • Hlídejte přísátí všech štěňat ke strukům feny, slabým jedincům případně pomožte. Po porodu můžete do boxu umístit termofor nebo vyhřívací podložku. 
 • Fenu i štěňata nechejte v klidu, k porodnímu boxu umístěte misky pro psy na vodu i krmení a nezapomínejte vodu pravidelně doplňovat. Kojící fena, má obrovskou spotřebu vody.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení