Na tomto webu právě probíhají úpravy. Děkujeme za pochopení a trpělivost.

Základní povely | „Sedni“, „Zůstaň“, „Ke mně“, „Lehni“

Snem většiny majitelů je poslušný, dobře ovladatelný pes. Cíle výcviku se mohou měnit podle zaměření psa a jeho pána tedy od jednoduchého ovládnutí při procházce až po speciální výcvik psů služebních či sportovních. Jak správně k nácviku povelů přistupovat? Kdy je vhodné začít a jaké pomůcky zvolit?

Vhodné podněty a pomůcky, správné potrestání

Než přistoupíte k samotnému tréninku základních povelů, je potřeba si uvědomit jakým způsobem trénink povedete. Reakci vašeho čtyřnohého přítele na výcvik lze ovlivnit kladně nebo záporně. Pracujeme tedy s metodou odměna či trest. A zde nastává největší kámen úrazu, mnoho majitelů stále volí tvrdé a přísné tresty v podobě fyzického násilí. Je potřeba si ale uvědomit, že trest má při výcviku psů minimální hodnotu. Jak to tedy udělat, aby pes pochopil nesprávnost svého konání?

  • Násilí je špatný výchovný prostředek. Bití psa odrazuje, prohlubuje nedůvěru ve vás a zbavuje vás možnosti na něj působit.
  • Účinným způsobem trestu je chycení psa za volnou kůži na krku, mírné zvednutí ze země a zatřepání. Toto může být doprovázeno výrazně vysloveným pokynem „NE“ nebo „NESMÍŠ“. Tyto pokyny i se správnou intonací v hlase jste si mohli natrénovat už při nácviku vykonávání potřeby venku nebo při socializaci štěňat.
  • Čím delší dobu se svým psem strávíte, tím více poznáte, jaká forma trestu na něj působí nejvíce. Někteří psi špatně snášejí majitelovu ignoraci, při výcviku, ale i v běžném chodu dne, tak bude zabírat, když svoji pozornost přestanete psovi věnovat. 
  • Někdy postačí na nesprávné chování či špatně provedený cvik nereagovat a cvik jednoduše zopakovat. O to více bude fungovat následná pochvala, když se psovi podaří, co měl udělat.

Už tedy víme, že největších a nejrychlejších úspěchů docílíme spíše pozitivní motivací. Čím vším lze psa motivovat a odměňovat?

  • Jako první vás jistě napadnou pamlsky. V chovatelských potřebách jich seženete nespočet. I u výběru pamlsků však dbejte na jejich složení a s množstvím to nijak nepřehánějte. 
    • Pokud má váš pes sklony k přejídání nebo plemenné predispozice k obezitě, můžete pamlsky nahradit částí krmné dávky běžného krmiva. Jednoduše si část granulí nasypte do pamlskovníku a zbytek dokrmte v misce na krmení po tréninku. 
  • Další funkční odměnou bývají hračky pro psy. S jejich výběrem vám pomůže článek „5 nejoblíbenějších psích hraček“. Odměna hračkou obvykle funguje tak, že po sérii zvládnutých cviků psovi dáte jeho oblíbenou hračku, na kterou se těší, nebo třeba zahájíte hru s míčkem. 
  • A neméně důležitá odměna je i vaše osobní reakce. Působíte tak na psí instinktivní touhu někam patřit a být přijat smečkou. Reakce na zvládnutý cvik nebo správné chování tak můžete ze začátku mírně přehánět, jak už jsme si vysvětlili například v článku „Spolehlivost bez vodítka“. 

Ekologické hračky pro psy NUFNUF

Jak začít a jak správně cviky provádět

Pro zahájení výcviku není stanoven přesný určitý věk štěněte. Ze začátku ale budete muset štěně nechat si zvyknout v novém prostředí, učit vykonávat potřebu venku, socializovat a seznamovat s okolím. Trénink základních povelů je možné zařadit v momentě, kdy je štěně zvyklé na obojek a vodítko pro psy a umí na nich bez problémů a zlozvyků chodit. 

  • První cvičení by nemělo trvat déle než 5 minut, ale může se během dne několikrát zopakovat
  • Mluvte klidně, jednoslovně. Pokud vás pes hned neposlechne, je to skoro vždy proto, že nepochopil, co od něj chcete.
  • trénuje vždy jeden člen rodiny, na jednotlivé cviky volte jedno slovo, které už neměňte
  • Trénujte na klidném místě bez okolních ruchů

Povel „SEDNI“

Cvičte vždy, když zastavíte na nějakém klidném místě. Zastavte se, zdvihněte ruku s vodítkem a přinuťte psa pevným přitlačením levé ruky na oblast pánve, aby si sedl. Velte přitom „sedni“. Pes povel pochopí velmi brzy, takže později nebude potřeba ani vodítko ani vaše ruka. Povel můžete trénovat i doma, například když po vás pes skáče a něco chce. Tento povel ho zklidní a ukáže mu, že nedostane všechno hned. 

Povel „ZŮSTAŇ“

Můžete začít trénovat v momentě, kdy jste zvládli povel „sedni“ a už k němu nepotřebujete ani vaši ruku, ani vodítko. Začněte chůzí u nohy a po chvíli psa posaďte pomocí „sedni“. Napněte vodítko kolmo vzhůru a obcházejte psa, u toho opakujte povel „zůstaň“. Pes musí zůstat sedět, když se mu to bude dařit, vodítko povolte a obcházejte ve větších kruzích. Následuje odměna. Po tomto nácviku můžete zkusit odepnout vodítko, psovi dejte povel „sedni“ a následně „zůstaň“ a pomalu se od psa vzdalujte, povel můžete doplnit nataženou rukou s otevřenou dlaní směrem ke psovi. Postupně prodlužujte vzdálenosti a nakonec zmizte psovi z dohledu. Po návratu následuje důkladná pochvala. 

Povel „ČEKEJ A KE MNĚ“

Tento povel následuje po zvládnutém „Zůstaň“ a je vlastně jeho obměnou. Provádějte ho tedy až ve chvíli, kdy pes opravdu čeká na místě až do vašeho příchodu. Ze začátku však může odmítnout přijít, nebo odejde na místo mimo váš dosah. V takovém případě ale určitě netrestejte a vraťte se na chvíli k tréninku na vodítku. Postup je následující:

  • Vydejte povel „sedni“
  • následuje „zůstaň“
  • poté se odvraťte a odcházejte
  • po chvíli se zastavte a zavolejte psa jménem a připojením „ke mně“ 
  • můžete mírně zatahat za vodítko, zdůrazní to obsah povelu.
  • k tomuto cviku se bude lépe hodit tzv.“stopovačka“ či navíjecí vodítko
  • nikdy psa netrestejte, za to když k vám nepřijde, ale naopak výrazně chvalte, kdykoliv přijde. Pes se nikdy nesmí bát přijít za vámi a nikdy za to nesmí očekávat trest.

Povel „lehni 

Vodítko držíme ve stejné poloze jako při „sedni“. Vydáme povel „lehni“ a můžeme lehce táhnout přední nohy směrem vpřed a druhou rukou mírně tlačit na hřbet. Zaujme-li pes správnou polohu tak výrazně chválíme, v opačném případě nereagujeme. Místo táhnutí předních noh můžeme zvolit pamlsek nebo hračku, které oddalujeme od psa vpřed mírně dolů.