Na tomto webu právě probíhají úpravy. Děkujeme za pochopení a trpělivost.

Spolehlivost bez vodítka

Sen každého majitele psa je zajisté procházka bez nutnosti vodítka s perfektním přivoláním. I psi potřebují mít určitou volnost, kdy si mohou bezstarostně běhat a čmuchat. Jak takového cíle dosáhnout? Jak správně trénovat a kdy začít? Naučte se správně odvolat psa i od největších lákadel, jako například běžící zajíc. 

Kdy začít trénovat?

Trénovat chůzi bez vodítka můžete začít ve chvíli, kdy pes slyší na svoje jméno, je na vás navyklé a chápe, že odteď jste jeho nová smečka místo psí mámy a sourozenců. Každému psovi tato doba trvá jinak dlouho a záleží i na vás jako majitelích jak rychle mu to půjde. Nezapomeňte, že štěňata se učí velmi rychle, mají-li k tomu velkou a pozitivní motivaci. V rámci socializace, kterou byste neměli zanedbat, budete štěně učit chodit na vodítku, učit vykonávat potřebu mimo domov a seznamovat s okolím a dalšími psy. V tento moment můžete na bezpečných oplocených pozemcích vodítko odepnout a nechat proběhnout třeba se psími kamarády. Opakovaně ale zkoušejte volat psa jménem nebo povelem „ke mně“ a sledujte jeho reakce. Při každém náznaku správného chování (tedy kladné reakce na jméno, snaha o přiběhnutí) výrazně chvalte a odměňte pamlsky.

Kožené obojky pro malé i velké psy NUFNUF

Bez přivolání to nepůjde

  • Jako první musí štěně slyšet na jméno. Oslovujte jménem vašeho psa při jakékoliv příležitosti a projevte nadšení, když na něj zareaguje.
  • Trénink začínejte na klidných místech bez velké koncentrace lidí a zvířat, aby psa nic nerušilo.
  • Bez perfektního přivolání psa nepouštějte na rušných místech. Pokud si nejste jistí, můžete využít stopovací vodítko pro psy, které je dostatečně dlouhé, aby poskytlo volnost a zároveň bezpečí vašeho psa i okolí.
  • Přivolávejte jménem nebo povelem „ke mně“, rozhodněte se ale hned na začátku a domluvte se i s ostatními členy rodiny. Pes si musí zapamatovat jeden povel.
  • Přivolání dělejte co nejzajímavější, použijte veselý tón hlasu, lákavé pamlsky nebo oblíbené hračky pro psy. I vy sami se dělejte pro psa zajímavými třeba různými poskoky. Cílem je zaujmout psa více než okolní lákadla. 
  • Postupně v tréninku odměny vynechávejte, až se dostanete jen k přivolání, po něm obvykle následuje povel „sedni“ a případná odměna nebo povel „volno“, což by pro psa měla být odměna nejlákavější. 
  • Do tréninku pomalu zařaďte i těžší situace, jako je například odvolání od psích kamarádů, od čmuchání, od oblíbeného člověka, od hry s hračkou a tak podobně. 
  • Přivolání můžete trénovat i pomocí tzv. přivolávačských her, o kterých jsme se zmiňovali už v článku „Základní výcvik štěněte“. Jedná se o soubor nápaditých aktivit, které posilují pouto mezi psem a majitelem. 
  • Takový postup můžete samozřejmě aplikovat i na staršího psa z útulku nebo jiných nestandardních podmínek chovu. 

Proč bez přivolání nepouštět psa na volno?

Jedná se především o bezpečnost psa, ale i ostatního okolí. Ne každý člověk je nadšený z volně pobíhajícího psa, stejně tak někteří psi kontakt s cizím psem nenesou dobře. Jednat se může o psy z útulku, psy z nevhodných podmínek, nesocializované nebo týrané. Vy jako majitel jste plně zodpovědní za chování psa a za případné škody jím způsobené. Pes, který se nedá odvolat, se může také lehce ztratit. Co dělat v takovém případě jsme psali v článku zde. 

Všechno má svůj čas

Samozřejmě neočekávejte, že se přivolání a následný pohyb bez vodítka naučí štěně během pár tréninků. Po příjezdu do vašeho domova je toho tolik co se musí naučit. Dejte mu proto čas se rozkoukat. Dost možná budete muset nejprve zvyknout i na obojek pro psy a jeho nasazování. Až si u vás štěně zvykne, začněte trénovat klidně v bezpečí vašeho domova, případně zahrady. Využívejte i polní cesty či psí hřiště. Na polních cestách a polích dejte pozor na zákeřné osiny, hlavně v jarním období a psí hřiště využijte jako místo k socializaci a setkávání s ostatními psy. 

Štěňata jsou jako děti v předškolním věku a tak mají nárok na chyby. Pokud štěňata, ale i starší psi něco nezvládají, není to ve většině případů jejich vina. Nejspíš jste nový povel nebo vzorec požadovaného chování dostatečně nevysvětlili. Také nezapomínejte, že každý pes je jiný, a tak k tomu i přistupujte. Společně nalezněte tu správnou odměnu a věřte, že s trpělivostí, vaší radostí a pozitivní motivací se výsledky zajisté dostaví.