Na tomto webu právě probíhají úpravy. Děkujeme za pochopení a trpělivost.

Návštěva veterináře

Každý majitel psa nebo kočky zajisté navštíví veterinární ordinaci. Minimálně kvůli pravidelné prohlídce spojené s očkováním. Jak ale vybrat vhodného veterináře? Kdy na prohlídky chodit a co nezanedbat? Kdy je naopak zbytečné se vyplašit a pádit na pohotovost?

Výběr veterináře

Jako budoucí majitelé chlupatého kamaráda už jste vybrali veškeré chovatelské potřeby pro psy i pro kočky, nastudovali jste správné krmivo a nyní zbývá zvolit vhodného veterináře. 

Při vybírání je důležité si zmapovat okolí. Zjistěte, který veterinář disponuje i pohotovostí a noční službou. Ujasněte si, jestli chcete docházet na velkou kliniku, která má veškeré potřebné vybavení, ale lékaři se tam střídají. Nebo raději do malé ordinace, která bude pro vaše zvířátko jako praktický lékař pro vás a se specifickými problémy v případě potřeby vyhledáte specialistu. Orientačně si prohlédněte ceníky, každý úkon u různých veterinářů bývá jinak neceněný, porovnejte si ceny a vyberte ty, které odpovídají vašim finančním možnostem. 

Rozhodnout byste se měli i podle dostupnosti ordinace autem. Zvláště majitelé velkých a obřích plemen psů by na to měli dát pozor. Při akutních stavech nebo po operacích je nedostupnost autem či nemožnost parkování u ordinace nepříjemnou komplikací.

 Cestování se psem NUFNUF

Jaké jsou akutní stavy k neodkladné návštěvě veterináře?

V praxi se stává, že majitelé zvířat bývají někdy laxnější ke zdravotním problémům a nechají je dojít až k akutní fázi nebo je naopak vyděsí každá maličkost a na veterině jsou jako doma. Někteří zcela nevhodně využívají služeb pohotovostí, kdy se v pozdních večerních hodinách dožadují vytažení klíštěte nebo zastřižení drápů. Kdy tedy neodkladně veterináře navštívit?

  • Časté pití a močení: pokud se vám zdá, že misky pro psy doplňujete během dne několikrát, pejsek najednou vykonává potřebu i doma nebo do svého pelechu, pravděpodobně se bude jednat o zánět močových cest a je třeba psa a jeho moč vyšetřit. O akutní návštěvu klidně i pohotovosti se bude jednat pokud v moči zahlédnete krev.
    • Kočky obecně moc nepijí a tak u nich můžeme sledovat spíše nervozitu a časté močení mimo kočičí toaletu. Kočky také více trpí na onemocnění ledvin či močové kameny, které hrozí ucpáním močovodů. Může u nich tedy častěji nastat stav kdy nemočí vůbec a takový je nutný řešit ihned.
  • Průjem může nastat v důsledku chyby v krmení nebo pokud Vám pejsek sežral něco nevhodného na procházce. Takový stav můžete vyřešit doma. Doporučuje se nasadit domácí dietu v podobě rozvařené rýže s mrkví, případně trochou masa z kuřete nebo králíka a podáním smecty či speciální detoxikační pasty pro zvířata. Dříve se doporučovalo i živočišné uhlí, ale od toho se ustupuje, mění barvu stolice a nelze pak v ní poznat případnou krev. Pokud ale do 3 dnů potíže neustoupí je potřeba dostavit se k veterináři, který provede důkladnější vyšetření. Průjem může být způsoben bakteriální infekcí nebo třeba v důsledku potravinových alergií. O akutní stav se bude jednat pokud je průjem několikrát do hodiny nebo s příměsí krve. U štěňat a koťat řešíme průjem neodkladně, hrozí u nich větší riziko dehydratace.
    • U koček bývají průjmy nejčastěji v důsledku alergií, bakteriálních onemocnění nebo třeba výrazného začervení.
  • Zvracení může mít neškodnou příčinu a rychle zmizet. Pokud však zvíře zvrací každý den nebo dokonce několikrát denně, musíte navštívit lékaře. Příčiny mohou být různé od infekčních nemocí, po alergie na krmivo až závažné potíže s játry, ledvinami či slinivkou. Zvracení přichází i při otravách, spolknutí cizího tělesa nebo vlivem nádorů. U nekastrovaných fen a koček může být zvracení spolu s výtokem z genitálií příznak pyometry (zánětu dělohy), který musí být vyřešen zcela neodkladně.
    • U koček nezapomeneme na zvracení díky trichobezoárům. Zvracení bezoárů jednou za 1-2 týdny je normální.
  • Hubnutí. Výrazné a rychlé zhubnutí může mít více příčin. Jednou z nich je špatný stav zubů. Zvíře nemůže kousat, má hnilobný zápach z tlamy. Zde se vyplatí pravidelná péče o chrup už od štěněte či kotěte. Potíže se zuby mají výrazně senioři. Hubnutí můžeme zaznamenat i u zvířat, které trápí nějaká bolest. Tu nemusí dávat najevo, pouze mají nízký příjem krmiva a následný rychlý úbytek váhy.
  • Úrazy, pokousání jiným zvířetem. U těchto stavů je akutní návštěva lékaře zcela jasná. Úrazy způsobené dopravním prostředkem necháme zkontrolovat vždy  a to i když zvíře vypadá v pořádku. Může mít vnitřní zranění, které má později fatální konec. Pokousání od jiných zvířat se musí odborně vyčistit, v těchto případech je vždy nutné nasadit antibiotika kvůli bakteriím v ráně. 
    • Kočičí pacienti často utrpí úraz pádem z okna nebo z balkonu, kde  hlavně v teplých měsících preferují umístit pelíšek pro kočky. Vždy taková místa celoročně zajistěte sítí proti vypadnutí. 
  • Kašel, dýchavičnost, záchvaty. Samotný kašel může u psů značit poměrně neškodný psincový kašel, který můžeme doma zkusit zaléčit jitrocelovým sirupem a klidovým režimem, ale v případě nelepšení nebo zhoršení je potřeba přeléčit antibiotiky. Chronický kašel a dýchavičnost značí respirační potíže nebo onemocnění srdce. Záchvaty bývají spojené s epilepsií, nízkou hladinou cukru v krvi nebo nádorovým onemocněním.

Jako majitelé zvířat jste plně zodpovědní za jejich zdravotní stav, sami nejlépe usoudíte, kdy je vaše zvíře v pořádku a kdy mu není dobře. Pokud váš veterinář nedisponuje noční pohotovostí, vždy mějte nejbližší v záloze, uložte si telefonní číslo a v případě potřeby se před výjezdem poraďte se sloužícím lékařem.