Na tomto webu právě probíhají úpravy. Děkujeme za pochopení a trpělivost.

Očkování aneb jak se vyznat v očkovacím průkazu

Očkování bere většina majitelů psů jako základní součást péče o psa. Na očkování dochází podle doporučení chovatele a následně veterináře. Spousty majitelů ale někdy vůbec neví, proti jakým nemocem očkování je. Většinou se ptají na vzteklinu. Na ni je očkování v naší republice povinné. Proti jakým dalším nemocem tedy vakcinace chrání a je důležité je podstoupit?

Očkovací schéma

  • U chovatelů, kteří zvolí očkování tzv. „štěněcí vakcínou“ začíná vakcinace po 6. týdnu. Zkratkou v očkovacím průkaze pak bude DP. Tedy psinka (D) a parvoviróza (P).
  • Dále se pokračuje revakcinací po 3-4 týdnech. Přeočkuje se psinka (D) a parvoviroza (P) a přidá se leptospiróza (L) a infekční hepatitida (H) a ve většině vakcín je přidaná i parainfluenza (Pi)
  • Po dalších 3-4 týdnech se opět přeočkuje DHPPi+L a k tomu jako poslední očkování vzteklina (R) – poté považujeme štěně za plně očkované a další očkování probíhá už jen jednou za rok, v případě vztekliny někdy za 3 roky, záleží na použité vakcíně.

Nadstandardní očkování

Vyjma základního očkovacího schématu se můžete rozhodnout i pro nadstandardní očkování proti borelióze (B) přenášené klíšťaty, tetanu (T) před kterým je potřeba chránit hlavně pastevecké psy a psy kteří se pohybují u koní a psincovému kašli (KC).

Na očkování proti těmto nemocem se zeptejte vašeho veterináře, upraví vám očkovací kalendář.

Nemoce

  • Psinka (D) je virové onemocnění, na něž jsou psi nejnáchylnější ve věku od 3 do 7 měsíců. Nemoc má v podstatě tři formy projevu: kožní (malé vřídky v mezinoží), respirační a nervovou (tik, škubání končetinami, náklon hlavy apod.) Jde o těžkou chorobu, která končí v 90% případů smrtí zvířete.
  • Infekční hepatitida (H) neboli infekční zánět jater je virové onemocnění projevující se horečkou, zvětšením mízních uzlin, zvracením krve, krvavým průjmem a žloutenkou. Vyjma jater ale poškozuje i jiné orgány.
  • Parvoviróza (P) je virové onemocnění ohrožující především štěňata ve věku od 2 do 6 měsíců. Hlavními projevy jsou těžké zvracení a krvavý průjem vedoucí bez rychlé léčby k dehydrataci a smrti zvířete.
  • Parainfluenza (Pi) -způsobuje ji komplex více patogenů, nejčastěji virus parainfluenzy (Pi), bakterie Bordetella bronchiseptica (KC), ale i další bakterie a viry. Proti parainfluenze a bordetelóze se dá očkovat. Psincový kašel je problém všech věkových kategorií, velmi rychle se v populaci psů šíří. Většinou probíhá formou záchvatů kašle s výhozem, horečkou. U silných jedinců toto onemocnění může samo po pár dnech odeznít. Často se léčí pouze jitrocelovým sirupem, v těžších případech musí být nasazena ATB. Některé cvičáky nebo kluby tuto vakcinaci vyžadují. Vakcína KC se aplikuje nakapáním do nosu a je zařazena mezi nadstandardní očkování. 
  • Leptospiróza (L)- onemocnění způsobené bakterií Leptospira spp. Má spoustu variant, proto jsou vakcíny zaměřeny na 3-4 nejčastější varianty této bakterie. Někdy proto může být v průkaze zaznamenána jako L4. Zvířata se nejčastěji nakazí z kontaminované vody nebo z moči hlodavců. Tato bakterie způsobuje horečku, průjem, zvracení, žloutenku a poškozuje ledviny. Tímto onemocněním se může nakazit i člověk.
  • Vzteklina (R) - je nebezpečná nákaza způsobená virem Lyssavirus přenosná na člověka. Jak pro člověka, tak pro zvíře je vždy smrtelná. Přenáší se slinami a krví, nejčastěji pokousáním. Zvířata s touto nemocí vykazují změnu chování – agresivitu, slintání, extrémní bázlivost, křeče, rozšířené zornice. Nakazit se mohou všechna teplokrevná zvířata a člověk. V našich podmínkách je přenašečem liška. Díky plošným vakcinacím lišek je ČR od roku 2004 země prostá nákazy. V sousedních státech se ale vzteklina stále nachází, takže riziko zavlečení zpět je velké.

Ekologické hračky pro psy NUFNUF

Jak projít očkováním hladce a pozitivně

Štěňátko zažije v prvním roce života obrovské množství změn. Očkování nemusí nutně znamenat jen stres, záleží na majiteli, jak se k tomu postaví a také na správném výběru veterináře. Ten by měl vždy před samotnou aplikací zvíře vyšetřit, poslechnout srdce a plíce, změřit teplotu, zvážit. Vy jako majitel jste povinen zvíře pomoci správně držet. Buďte klidní a svému pejskovi oporou. Pokud budete ve stresu vy, bude i váš pes. Berte očkování jako běžnou věc, na pejska během aplikace mluvte a hlaďte to. Po aplikaci udělte obrovskou a nápadnou pochvalu, odměňte oblíbeným pamlskem. V případě, že máte pejska, který ve stresu pamlsky nepřijímá, můžou skvěle zafungovat i oblíbené hračky pro psy, vezměte je na cestu k veterináři s sebou, pomáhají snižovat stres z návštěvy.

U vašeho veterináře se můžete domluvit, že někdy přijdete jen v rámci procházky na zvážení a pro pamlsek, štěňátkům to pomáhá spojit si veterináře i s něčím příjemným, ne jen s včelkou do kožichu. 

Má očkování nežádoucí účinky?

V místě aplikace se může na nějaký čas objevit bolestivost či dokonce boule. Pokud místo aplikace pejska bolí, respektujte to, ale zbytečně nepřehánějte své reakce. V případě boule, můžete místo v rámci péče o srst jemně masírovat. Někteří jedinci můžou být po očkování unavení a trávit svůj čas více v pelechu pro psy. 

Pár hodin po aplikaci také může dojít k alergické reakci. Zvíře zvrací, má zvýšenou teplotu, otéká a má křeče. Zde je nutné okamžitě vyhledat veterinární pomoc. Naštěstí v dnešní době existuje spousty různých výrobců vakcín, pokud má na jednu vakcínu pes alergickou reakci, zaznamená se do očkovacího průkazu a příště dostane vakcínu od jiného výrobce, nemusíte se tak bát, že by zůstal neochráněný.