Očkování aneb jak se vyznat v očkovacím průkaze

Očkování bere většina majitelů psů jako základní součást péče o psa. Na očkování dochází podle doporučení chovatele a následně veterináře. Spousty majitelů ale někdy vůbec neví, proti jakým nemocem očkování je. Většinou se ptají na vzteklinu. Na ni je očkování v naší republice povinné. Proti jakým dalším nemocem tedy vakcinace chrání a je důležité je podstoupit?

Očkovací schéma

  • U chovatelů, kteří zvolí očkování tzv. „štěněcí vakcínou“ začíná vakcinace po 6. týdnu. Zkratkou v očkovacím průkaze pak bude DP. Tedy psinka (D) a parvoviróza (P).
  • Dále se pokračuje revakcinací po 3-4 týdnech. Přeočkuje se psinka (D) a parvoviroza (P) a přidá se leptospiróza (L) a infekční hepatitida (H) a ve většině vakcín je přidaná i parainfluenza (Pi)
  • Po dalších 3-4 týdnech se opět přeočkuje DHPPi+L a k tomu jako poslední očkování vzteklina (R) – poté považujeme štěně za plně očkované a další očkování probíhá už jen jednou za rok, v případě vztekliny někdy za 3 roky, záleží na použité vakcíně.

Nadstandardní očkování

Vyjma základního očkovacího schématu se můžete rozhodnout i pro nadstandardní očkování proti borelióze (B) přenášené klíšťaty, tetanu (T) před kterým je potřeba chránit hlavně pastevecké psy a psy kteří se pohybují u koní a psincovému kašli (KC).

Na očkování proti těmto nemocem se zeptejte vašeho veterináře, upraví vám očkovací kalendář.

Nemoce

  • Psinka (D) je virové onemocnění, na něž jsou psi nejnáchylnější ve věku od 3 do 7 měsíců. Nemoc má v podstatě tři formy projevu: kožní (malé vřídky v mezinoží), respirační a nervovou (tik, škubání končetinami, náklon hlavy apod.) Jde o těžkou chorobu, která končí v 90% případů smrtí zvířete.
  • Infekční hepatitida (H) neboli infekční zánět jater je virové onemocnění projevující se horečkou, zvětšením mízních uzlin, zvracením krve, krvavým průjmem a žloutenkou. Vyjma jater ale poškozuje i jiné orgány.
  • Parvoviróza (P) je virové onemocnění ohrožující především štěňata ve věku od 2 do 6 měsíců. Hlavními projevy jsou těžké zvracení a krvavý průjem vedoucí bez rychlé léčby k dehydrataci a smrti zvířete.
  • Parainfluenza (Pi) -způsobuje ji komplex více patogenů, nejčastěji virus parainfluenzy (Pi), bakterie Bordetella bronchiseptica (KC), ale i další bakterie a viry. Proti parainfluenze a bordetelóze se dá očkovat. Psincový kašel je problém všech věkových kategorií, velmi rychle se v populaci psů šíří. Většinou probíhá formou záchvatů kašle s výhozem, horečkou. U silných jedinců toto onemocnění může samo po pár dnech odeznít. Často se léčí pouze jitrocelovým sirupem, v těžších případech musí být nasazena ATB. Některé cvičáky nebo kluby tuto vakcinaci vyžadují. Vakcína KC se aplikuje nakapáním do nosu a je zařazena mezi nadstandardní očkování. 
  • Leptospiróza (L)- onemocnění způsobené bakterií Leptospira spp. Má spoustu variant, proto jsou vakcíny zaměřeny na 3-4 nejčastější varianty této bakterie. Někdy proto může být v průkaze zaznamenána jako L4. Zvířata se nejčastěji nakazí z kontaminované vody nebo z moči hlodavců. Tato bakterie způsobuje horečku, průjem, zvracení, žloutenku a poškozuje ledviny. Tímto onemocněním se může nakazit i člověk.
  • Vzteklina (R) - je nebezpečná nákaza způsobená virem Lyssavirus přenosná na člověka. Jak pro člověka, tak pro zvíře je vždy smrtelná. Přenáší se slinami a krví, nejčastěji pokousáním. Zvířata s touto nemocí vykazují změnu chování – agresivitu, slintání, extrémní bázlivost, křeče, rozšířené zornice. Nakazit se mohou všechna teplokrevná zvířata a člověk. V našich podmínkách je přenašečem liška. Díky plošným vakcinacím lišek je ČR od roku 2004 země prostá nákazy. V sousedních státech se ale vzteklina stále nachází, takže riziko zavlečení zpět je velké.

Jak projít očkováním hladce a pozitivně

Štěňátko zažije v prvním roce života obrovské množství změn. Očkování nemusí nutně znamenat jen stres, záleží na majiteli, jak se k tomu postaví a také na správném výběru veterináře. Ten by měl vždy před samotnou aplikací zvíře vyšetřit, poslechnout srdce a plíce, změřit teplotu, zvážit. Vy jako majitel jste povinen zvíře pomoci správně držet. Buďte klidní a svému pejskovi oporou. Pokud budete ve stresu vy, bude i váš pes. Berte očkování jako běžnou věc, na pejska během aplikace mluvte a hlaďte to. Po aplikaci udělte obrovskou a nápadnou pochvalu, odměňte oblíbeným pamlskem. V případě, že máte pejska, který ve stresu pamlsky nepřijímá, můžou skvěle zafungovat i oblíbené hračky pro psy, vezměte je na cestu k veterináři s sebou, pomáhají snižovat stres z návštěvy.

U vašeho veterináře se můžete domluvit, že někdy přijdete jen v rámci procházky na zvážení a pro pamlsek, štěňátkům to pomáhá spojit si veterináře i s něčím příjemným, ne jen s včelkou do kožichu. 

Má očkování nežádoucí účinky?

V místě aplikace se může na nějaký čas objevit bolestivost či dokonce boule. Pokud místo aplikace pejska bolí, respektujte to, ale zbytečně nepřehánějte své reakce. V případě boule, můžete místo v rámci péče o srst jemně masírovat. Někteří jedinci můžou být po očkování unavení a trávit svůj čas více v pelechu pro psy. 

Pár hodin po aplikaci také může dojít k alergické reakci. Zvíře zvrací, má zvýšenou teplotu, otéká a má křeče. Zde je nutné okamžitě vyhledat veterinární pomoc. Naštěstí v dnešní době existuje spousty různých výrobců vakcín, pokud má na jednu vakcínu pes alergickou reakci, zaznamená se do očkovacího průkazu a příště dostane vakcínu od jiného výrobce, nemusíte se tak bát, že by zůstal neochráněný.

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení